Pierwszy odcinek „The Last of Us” wyemitowano w styczniu 2023 na platformie HBO Max. Serial spotkał się z dobrym przyjęciem widzów na całym świecie, któremu o dziwo towarzyszyły pochlebne opinie krytyki. Produkcja jest adaptacją bestsellerowej gry o tym samym tytule, choć scenarzyści nie bali się odważnych odstępstw od pierwowzoru. Widz spragniony tego typu doznań może wybierać spośród co najmniej tuzina wartościowych filmów i seriali o podobnym klimacie. Tymczasem zapowiedziano drugi sezon „The Last of Us”.
Gra „The Last of Us” ma opinię jednej z najlepszych serii na konsole PlayStation. Opowiada o mieście, które przeżyło apokalipsę. Na świecie pojawił się wirus, który na początku atakował tylko zwierzęta, ale z czasem ewoluował, przez co zainfekowane zostały również mózgi ludzi. Minęło dwadzieścia lat od wydarzeń, które przetrwali nieliczni. Ocaleni żyją w ukryciu w enklawach, które zapewniają im bezpieczeństwo.
O co chodzi w The Last of Us
Głównym bohaterem gry jest Joel, mężczyzna, który otrzymał misję pomocy 14-letniej dziewczynce Ellie. Zadaniem Joela jest przemycenie nastolatki z zamkniętej przez kwarantannę strefy. Z pozoru łatwa podróż zamienia się w ryzykowną i przerażającą wyprawę, podczas której bohaterowie walczą o życie. Spotykani na drodze ocaleni z apokalipsy ludzie są często zarażeni wirusem, który pozbawił ich cech człowieczeństwa. Dlatego usiłują zabić każde obce stworzenie.
Kiedy HBO poinformowało, że zabiera się za produkcję serialu na podstawie tego tytułu, fani oszaleli. Serial uzupełnia fabułę gry, rozwija wiele wątków doskonale znanych przez fanów. Scenarzyści nie bali się odważnych odstępstw od pierwowzoru. Podstawowym wątkiem opowieści jest jednak nadal ewolucja ludzkości, która musiała przystosować się do nowych warunków życia po epidemii zmutowanego grzyba kordycepsa.
Co ciekawe, kordyceps, czyli maczużnik nie jest fikcją. On istnieje w rzeczywistości! Jest to drapieżny grzyb pasożytniczy, który atakuje owady, głównie mrówki. Dostaje się na ciało owada w formie zarodnika, a następnie rozrasta się żywicielu, zapuszczając korzenie w kończynach i głowie. Infekuje jego organizm substancję chemiczną, przez co grzyb kieruje ruchami ofiary. Po śmierci mrówki, maczużnik wykorzystuje jej ciało do produkcji nowych zarodników i czeka na kolejną ofiarę.
The Last of Us serial
Kordyceps w serialu „The Last of Us” zamienia człowieka w agresywnego potwora. W rzeczywistości maczużnik nie jest w stanie zagrozić ludziom, ale film przedstawia alternatywną rzeczywistość, gdzie grzyb zmutował i dostosował się do temperatury ciała człowieka.
Użytkownicy mają do dyspozycji dwie części gry, a widzowie dziewięć odcinków pierwszego sezonu. Akcja najchętniej oglądanego serialu w historii HBO toczy się w postapokaliptycznym świecie. Głównymi bohaterami opowieści są Joel i Ellie, którzy przemierzają USA dwadzieścia lat po zniszczeniu cywilizacji. Oboje spotykają na swojej drodze liczne postacie drugoplanowe, których historie są przedstawione bardziej szczegółowo niż w grze.
W serialu występują:
- Pedro Pascal jako Joel
- Bella Ramsey – Ellie
- Nick Offerman – Bill
- Anna Torv – Tess
- Murray Bartlett – Frank
- Merle Dandridge – Marlene
- Gabriel Luna – Tommy
- Jeffrey Pierce – Perry
Ze względu na entuzjastyczne przyjęcie serialu przez widownię oraz krytyków zapadła decyzja o drugiej serii prestiżowej produkcji HBO. Z różnych mniej lub bardziej oficjalnych informacji, a nawet niedyskrecji wynika, że zdjęcia do drugiego sezonu są już dość mocno zaawansowane. Prawdopodobnie premiera „The Last of Us” sezon 2 odbędzie się w pierwszej połowie 2025.
Seriale filmy i książki podobne do The Last of Us
W oczekiwaniu na drugi sezon kultowego serialu widzowie mogą wybierać spośród produkcji telewizyjnych utrzymanych w podobnym klimacie. Apokalipsa w kinie i literaturze jest modna od wielu, wielu lat. Ludzie lubią, gdy się ich straszy, co na dobre odkrył George Herbert Wells. Jego powieść „Wojna Światów” z końca XIX wieku rozchodzi się do dzisiaj w milionowych nakładach na całym świecie. Na jej podstawie zrealizowano popularne słuchowisko radiowe, filmy i seriale telewizyjne oraz hity kinowe z ekranizacją Stevena Spielberga włącznie.
Z najnowszych straszaków rekomendujemy przede wszystkim obecny od jedenastu sezonów „The Walking Dead”, amerykański horror telewizyjny oparty na komiksie o tym samym tytule. Bohaterem serialu jest policjant, który zostaje postrzelony na służbie i budzi się ze śpiączki, by odkryć świat zdominowany przez żywe trupy. Ludzkość musi podjąć z nimi nierówną walkę na śmierć i życie.
Równie brutalne i emocjonujące sceny dostarcza dostępny na Netfliksie serial „All of Us Are Dead”, którego akcja rozgrywa się w szkole średniej, gdzie wybucha epidemia wirusa zmieniającego ludzi w zombie. Grupa uczniów zostaje uwięziona w budynku szkoły i musi stoczyć morderczą walkę o przetrwanie, by podzielić los podobny do reszty kolegów.
„Stacja jedenasta” to zrealizowany z rozmachem serial science fiction w postapokaliptycznym klimacie będący adaptacją bestsellerowej książki Emily St. John Mandel o tym samym tytule. Fabuła przedstawia historię świata, który upada w wyniku epidemii grypy. Niewielka grupa, której udało się przeżyć, próbuje odtworzyć namiastkę warunków życia przed pandemią. Okazuje się, że wśród ocalałych są ludzie, którym nowa rzeczywistość bardzo odpowiada i zrobią wszystko, aby świat wciąż pogrążał się chaosie.