Strona głównaZdrowieHashimoto – przyczyny, objawy i leczenie choroby tarczycy

Hashimoto – przyczyny, objawy i leczenie choroby tarczycy

Czym jest choroba Hashimoto i jakie są jej przyczyny? Jak rozpoznać objawy i prawidłowo leczyć tarczycę? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Czym jest choroba Hashimoto?

Hashimoto to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Choroba prowadzi do stopniowego uszkodzenia miąższu gruczołu tarczowego. Może także prowadzić do tzw. niedoczynności tarczycy, czyli niedoboru hormonów tyroksyny i trijodotyroniny. Jej objawy obejmują m.in. wzrost masy ciała, zaburzenia nastroju, nadmierne wypadanie włosów i problemy skórne. Choroba dotyczy głównie kobiet. Może wystąpić w każdym wieku, ale za szczyt zachorowalności uznaje się 4  lub 5 dekadę życia. Szacuje się, że rocznie dotyczy 1,5 przypadków na 1000 osób.

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że organizm produkuje przeciwciała, które są skierowane przeciw własnym antygenom. Są to przeciwciała anty-TG i przeciwciała anty-TP. Pierwsza grupa działa przeciwko tyreoglobulinie, która stanowi składnik koloidu w komórkach tarczycy. Drugą grupę stanowią przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej. Jest to enzym, biorący udział w tworzeniu hormonów tarczycy i przemianie jodu. 

Przyczyny choroby Hashimoto

Za główne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby Hashimoto uznaje się niedobór selenu i jodu, przewlekłe infekcje, przyjmowanie niektórych leków, inne choroby autoimmunologiczne lub wcześniejsze występowanie  choroby Hashimoto w rodzinie.

Objawy Hashimoto

Jak rozpoznać chorobę Hashimoto? Objawy w fazie nasilonego niszczenia komórek tarczycy mogą przypominać oznaki nadczynności tarczycy. Zalicza się do nich m.in. przyspieszoną akcję i kołatanie serca, drażliwość i uczucie zaniepokojenia oraz zwiększoną potliwość.  W dalszej fazie rozwoju choroby, gdy dochodzi do niedoczynności tarczycy, pojawią się takie objawy jak nagły przyrost masy ciała, sucha, łuszcząca się skóra, stany depresyjne oraz obrzęk podskórny. 

Osoba chora może skarżyć się także na uczucie zimna oraz wypadanie włosów. Charakterystyczne jest osłabienie mięśni i zaburzenia koncentracji, w tym pogorszenie pamięci. Inne objawy Hashimoto to przewlekłe zaparcia, bradykardia i dyslipidemia. W zależności od przebiegu choroby Hashimoto może powodować powiększenie gruczołu tarczycy, nie wpływać na jego wielkość lub powodować postać zanikową. 

Leczenie Hashimoto

W leczeniu Hashimoto najważniejsza jest diagnostyka. Podstawowe badania laboratoryjne wykonywane przy podejrzeniu zaburzeń tarczycy to ocena wydzielnicza tarczycy, ocena przeciwciała anty-TPO i anty-TG oraz lipidogram i glikemia. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz zaleca suplementację hormonalną L-tyroksyny i stosowanie odpowiednich leków. W leczeniu i łagodzeniu objawów duże znaczenie ma także dieta, która powinna zapewniać odpowiednią podaż jodu i białka, które są potrzebne do produkcji hormonów tarczycy. Warto także sięgać po produkty bogate w selen i antyoksydanty.

Artykuł zewnętrzny.

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii