Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 3)

Czary mary? Feng shui zostało wykorzystane w British Airways, Microsoft, BMW i Volvo

przez  |  Brak komentarzy

(tekst Marta Kaniewska)

Książkę „Sztuka wojny” Sun Tzu wybitnego generała chińskiej armii znajduję na półkach wielu przedsiębiorców, ponieważ omawiane w niej zasady są wykorzystywane w codziennym biznesie. Na czym polega strategia sukcesu? Czy są uniwersalne, ale jednocześnie indywidualne taktyki umożliwiające osiągnięcie zamierzonego celu? Te pytania ciągle nas nurtują.

“Learn the value of strategic thinking if you want to achieve your goals. Know and understand the factors that contribute to success and failure. Use this knowledge to shape and guide your tactical plans “

„Jeśli chcesz osiągnąć swoje cele, naucz się wartości strategicznego myślenia. Poznaj i zrozum czynniki, które przyczyniają się do sukcesu i porażki. Wykorzystaj tę wiedzę, aby określić i pokierować swoimi planami”. 

Podobnie jak zasady Sun Tzu, do metafizyki chińskiej należy klasyczne feng shui, nauka studiująca przepływ qi (zasób energii, która przenika świat) i jej wpływ na życie człowieka, jego jakość i możliwości. Klasyczne feng shui jest nauką opartą na logicznych formułach i zasadach, które zostały wykorzystane w realiach największego biznesu np. w HSBC, Trump Tower w Nowym Jorku, British Airways, IBM, Microsoft, Samsung, HP, Bloomberg, BMW i Volvo. Niektórzy jednak powiedzą: „Nie wierzę w feng shui, więc to na mnie nie zadziała”. Nieprawda. Tak długo, jak oddychasz powietrzem miejsca, w którym żyjesz, będzie ono miało na ciebie wpływ – czy to ci się podoba, czy nie.

Ważna kwestia jest taka, że wbrew panującej powszechnie opinii feng shui nie polega na dekorowaniu wnętrz, ustawianiu mebli, wieszaniu dzwonków, stosowaniu kolorów ani przedmiotów. Jest to starożytna nauka zajmująca się studiowaniem przepływu qi i tego, w jaki sposób można ją wykorzystać, aby sprzyjała ludziom. Chociaż qi jest nienamacalna i niedostrzegalna, jej rezultaty są odczuwalne we wszystkich obszarach życia. Istota feng shui skupia się właśnie na tym qi, które wypełnia nasz świat.


O co w
łaściwie chodzi w tym całym feng shui?

Tłumacząc na język polski feng shui, słowa te oznaczają „wiatr woda. Ale to tłumaczenie, nie znaczenie. Feng shui wykorzystuje qi przenoszoną przez wiatr i wodę.

Najbardziej podstawowa idea feng shui jest trafnie ujęta w chińskim powiedzeniu, które w języku polskim brzmi:zatrzymaj wiatr, zbierz qi. Miejsca, w których wieje silny, porywisty wiatr, nie mogą być dobre, ponieważ qi nie może się w nich zebrać. Są miejsca na ziemi, które prosperują wyjątkowo dobrze, podczas gdy innym, niezależnie od wsparcia w postaci inwestycji i dotacji, się nie wiedzie. Obecnie w Azji w ramach planowania urbanistycznego, nowoczesnego budownictwa, siedzib firm, centrów handlowych stosuje się te same zasady, które wypracowane zostały na przestrzeni wieków.

Wybrane zasady zastosowania klasycznego feng shui

  • Znaczenie gór i wysokich budynków w klasycznym feng shui

Na wybranym obszarze ocenia się ukształtowanie terenu i krajobraz, w tym obecność i wpływ gór, wzniesień oraz naturalnych i sztucznych zbiorników wodnych. Znajomość rzeźby terenu jest kluczowa, aby ocenić wpływ środowiska naturalnego. Góry tworzą qi, a woda i wiatr je przenoszą. Istnieje jednak wiele obszarów, które wydają się być płaskie, gdzie nie ma ani gór, ani wody. W tych przypadkach stosuje się zasadę znaną jako „Flat Land Dragon”, w której mimo wszystko można zidentyfikować, i górę i wodę.

Przykład Monte Carlo

Z punktu widzenia klasycznego feng shui państwo to ma potencjał bogatego i z powodzeniem mogącego się rozwijać miejsca. Formacja fotelaw postaci gór i wzniesień, w której się znajduje, jest bardzo korzystną formą. Wysokie górskie wsparcie z tyłu i grzbiety schodzące z lewej i prawej strony służą zamknięciu qi. Tył daje wsparcie miastu, a półwysep zamyka qi, aby nie uciekało. Qi zbiera się w głębi miasta i wspiera biznes. Wybrzeże Monte Carlo w swojej formie jest przeciwieństwem wielu płaskich, długich i otwartych wybrzeży. 

Przykład galerii handlowej w Kuala Lumpur

W Kuala Lumpur niewielu klientów odwiedzało jedną z galerii handlowych, a ci którzy ją zwiedzali, niechętnie robili w niej zakupy. Jak w tym przypadku zostało zastosowane feng shui? Przykładowym zaleceniem było zastosowanie łuku wprowadzającego qi z góry do kompleksu. Głównym źródłem qi dla terenu, na którym została wybudowana galeria, jest góra na zachodzie. Ponieważ lokalizacja góry spełnia wymagania formuły, uzasadnionym było skierowanie qi do galerii. Gdyby góra była na południowym wschodzie, zastosowanie łuku nie przyniosłoby oczekiwanych rezultatów. Pierwotnie galeria nie otrzymywała qi z tej góry i nie funkcjonowała dobrze. 

  • Siła wody i przykład domu Billa Gatesa

Jednym z ważniejszych elementów analizy feng shui jest obecność wody, która ma ogromny potencjał i znacząco wpływa na możliwości rozwoju firmy. Istotny jest przy tym charakter i położenie wody względem nieruchomości, a szczególnie drzwi wejściowych. Woda, jeżeli jest wykorzystana prawidłowo, może w krótkim czasie wpłynąć korzystnie na pozytywny rozwój firmy.

Przykład domu Billa Gatesa

Bill Gates mieszka nad jeziorem Waszyngton w Medinie, w stanie Waszyngton. Z tyłu jego domu jest wzniesienie, które stanowi wsparcie i daje ochronę, wzmacnia też relacje ludzkie. Lewe i prawe skrzydło domu ułatwia zamknięcie i zatrzymanie qi. Podobnie jak wysokie drzewa po obu stronach nieruchomości. Dom jest nad jeziorem. Woda w kierunkach południowo zachodnim i północnym sprzyja korzystnym dla finansów okolicznościom, które Bill Gates wykorzystuje. Jezioro jest olbrzymie, a jego przeciwległy brzeg zatrzymuje qi. Inna sytuacja byłaby, gdyby było to morze.

  • Indywidualne (nie) korzystne kierunki oraz sposoby ich wykorzystania

Każdy z nas ma 4 korzystne i 4 niekorzystne kierunki. Określa się je na podstawie płci i daty urodzenia, a służy do tego cyfra life gua. Kierunki wykorzystuje się (aktywuje) do wyznaczenia istotnych skierowań w tym m.in. drzwi wejściowych do domu, biura i kluczowych pomieszczeń, skierowania biurka, zagłowia łóżka. Ponadto warto być skierowanym w korzystnym kierunku podczas pracy, istotnych długotrwałych spotkań i podczas snu.

Przykład

Jeśli chcesz wzmocnić swoją karierę zawodową, awansować lub poprawić funkcjonowanie własnej firmy, spróbuj zgodnie z nim ustawić swoje biurko, czyli tak, aby siedząc przy nim mieć twarz skierowaną w sheng qi. Idealnie byłoby także, aby wejście do gabinetu również było ustawione w tę stronę

Chcesz się więcej na ten temat dowiedzieć? Przeczytaj w książce Marty pt „Feng shui dla biznesu. Klasyczne zasady w nowoczesnym otoczeniu”. 

Marta Kaniewska: ekspert i doradca klasycznego feng shui dla firm i klientów indywidualnych, a także konsultant w zakresie predyspozycji i potencjału człowieka. Podstawowe zagadnienia odnośnie wykorzystania wiedzy starożytnych mędrców opisała w swojej książce Feng shui w biznesie klasyczne zasady w nowoczesnym otoczeniu. Swoją wiedzę czerpie u źródeł. Ukończyła najbardziej rozpoznawalną na świecie Mastery Academy of Chinese Metaphysics w Malezji oraz Yap Cheng Hai Academy w Kuala Lumpur. Łącząc swoją wiedzę z dziesięcioletnim doświadczeniem audytora m.in. w Komisji Europejskiej, doskonale rozpoznaje potrzeby świata biznesu.

Dziennikarka współpracująca z wieloma redakcjami. Blogerka (www.nakawie.pl), zawsze zaciekawiona przedsiębiorczością. Autorka książki "Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie" z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu. Współorganizatorka popularnonaukowej konferencji TEDxPoznań. Blisko 10 lat była zawodowo związana z instytucjami finansowymi, m.in mBank i GRENKE.