Dariusz Wróblewski: książki, które wydajemy są kotwicą i kołem ratunkowym

przez  |  Brak komentarzy
Użyj klawiszy ← → (strzałek) aby nawigować

Czy można temu jakoś zaradzić?

Ostatnio bardzo zainspirowała mnie rozmowa ze znajomą, która również prowadzi własne wydawnictwo. Powiedziała coś, co bardzo utkwiło mi w pamięci. Z błędnym systemem nie można walczyć, bo to dodaje mu siły. Nie można też w nim biernie uczestniczyć, bo to nadal go karmi i podtrzymuje. Trzeba szukać alternatywnych ścieżeki w obrębie sfery, w której się poruszamy wprowadzać nowe wzorce, nowe standardy i nowe rozwiązania.

Oczywiście nie chodzi mi o działania wychodzące poza prawo, ale o takie, które przywrócą prawidłową etykę pracy, zdrowe relacje w biznesie i poprawne sposoby traktowania innych partnerów. To jest możliwe i mam w tej dziedzinie kilka pomysłów.

Z jakimi autorami podejmujecie współpracę?

Generalnie z takimi, którzy mają coś ważnego do przekazania ludziom w obecnym czasie. Nie pełnimy funkcji agencji wydawniczej – to znaczy nie publikujemy książek wszystkich, którzy się z tym do nas zwracają. Sami wybieramy autorów i tytuły. Tak się złożyło, że do tej pory byli to pisarze z innych krajów, choć nie jesteśmy ortodoksyjni w tym temacie.

 A jakie książki dominują w Waszej ofercie?

Trudno nie zauważyć, że żyjemy w niezwykłych czasach – rozwój technologiczny i dostęp do wspaniałych osiągnięć w dziedzinie medycyny, fizyki czy astronomii miesza się z wyzwaniami natury społecznej, zdrowotnej i ekonomicznej. Zanieczyszczenie środowiska, zanikanie warstwy ozonowej, konflikty zbrojne, ataki terrorystyczne i ogromna ilość bodźców, które docierają do nas każdego dnia sprawiają, że generalnie żyjemy w ogromnym stresie.

Nie radzimy sobie w relacjach, nie mamy odpowiedniego przygotowania do zdrowego radzenia sobie z emocjami czy zwykłymi sytuacjami w życiu. Nie uczą tego w szkole, a nasi rodzice nie mieli możliwości nam tego przekazać, bo sami nie mieli takich zasobów. To sprawia, że często uciekamy w wirtualny świat Internetu, nadmierną konsumpcję czy różne nałogi i używki.

Książki, które wydajemy są kotwicą i kołem ratunkowym, po które można sięgnąć, aby lepiej radzić sobie z życiem. Pokazują nowe wzorce zachowań i uczą jak przechodzić przez wzburzone wody chaosu współczesnego świata.

Proszę podać przykład takich książek.

Na przykład cudowna książka dr Shefali Tsabary – Świadomi Rodzice, którą polecam wszystkim rodzicom oraz osobom mającym kontakt z dziećmi … choć nie tylko. Na Zachodzie uznano ją za biblię współczesnych rodziców, a w jej promocję włączyła się sama Oprah Winfrey. Książka w prosty i praktyczny sposób opisuje zupełnie nowe podejście do wychowania. Pokazuje dzieci jako zwierciadło nas dorosłych oraz to jak wzajemnie obie strony mogą sobie pomagać we własnym rozwoju i wyciąganiu na powierzchnię tego, co w nas najlepsze.

Ta książka to również doskonały poradnik, który uczy jak radzić sobie z własnymi emocjami i jak stać się swoim najlepszym przyjacielem. Jesienią planujemy publikację kontynuacji Świadomych Rodziców – książkę Out of Control, a póki co przygotowaliśmy specjalny portal dedykowany Shefali Tsabary – www.drshefali.pl, na którym udostępniamy mnóstwo materiałów związanych z książką. Bardzo też zabiegamy, aby ona odwiedziła nasz kraj.

Użyj klawiszy ← → (strzałek) aby nawigować

Dziennikarka współpracująca z wieloma redakcjami. Blogerka (www.nakawie.pl), zawsze zaciekawiona przedsiębiorczością. Autorka książki "Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie" z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu. Współorganizatorka popularnonaukowej konferencji TEDxPoznań. Blisko 10 lat była zawodowo związana z instytucjami finansowymi, m.in mBank i GRENKE.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.