dr Jan Kulczyk o…

przez  |  Brak komentarzy

Najbogatszy Polak, międzynarodowy przedsiębiorca, filantrop – Jan Kulczyk zmarł 29 lipca 2015 w wieku 65 lat. Tygodnik “Wprost” w tym roku oszacował jego majątek na 15,1 mld zł. „The New York Times” cytuje Lecha Wałęsę, który mówi, że Kulczyk był niezastąpiony. – Ciężko będzie zorganizować niektóre rzeczy bez niego – powiedział Wałęsa na łamach NYT. Kulczyk był nie tylko gigantem biznesu, ale też bardzo wyrazistą postacią. To niektóre jego wypowiedzi.

Jan Kulczyk o wyższych podatkach dla najbogatszych (źródło: ”Wprost”):

Karanie ludzi za to, że wcześniej wstają, więcej się uczą, więcej ryzykują i dlatego więcej zarabiają, jest niemoralne.

Jan Kulczyk o polskim przywiązaniu do ziemi (wypowiedź z Europejskiego Kongresu Gospodarczego):

Jesteśmy trochę sztuczni, mentalnie zbyt przywiązani do ziemi. Zapominamy, że najcudowniejsze dla każdego narodu jest, jeśli jego przedstawiciele podbijają świat. Jeśli nie zdamy sobie sprawy, że to nasze przywiązanie do kultury, języka obciąża Europę, to będziemy mieli problem.

Jan Kulczyk o migracji zarobkowej (wypowiedź z Europejskiego Kongresu Gospodarczego):

Gospodarki europejskie mogą skorzystać na migracji, również na napływie imigrantów ze Wschodu lub z Południa.

Jan Kulczyk o Europie (wypowiedź z Europejskiego Kongresu Gospodarczego):

Europa doszła do muru i dalej nie jest w stanie się rozwijać. Straciliśmy jako Europa prawo, by pouczać świat, jak powinien być poukładany. Prawda jest taka, że to nie Afryka potrzebuje Europy, to Europa potrzebuje Afryki.

Jan Kulczyk o wolnym rynku (źródło: ”Wprost”):

Wolny rynek jest w gospodarce tym, czym jest demokracja w polityce.

Jan Kulczyk o pieniądzach (źródło: ”Wprost”):

Pieniądz jest tylko instrumentem w funkcjonowaniu ekonomii, w funkcjonowaniu gospodarki, i to wszystko. Nie chciałbym być w tej grupie społecznej, dla której celem są pieniądze.

Jan Kulczyk o ekologii i ochronie środowiska (źródło: ”Wirtualny Nowy Przemysł” ):

Taniej jest zdrowiej żyć, niż się leczyć. W dodatku ta planeta jest mała, a nie mamy jeszcze rozkładu jazdy na inną. Dlatego walka o nią i o ochronę środowiska to nie tylko konieczność, ale warunek przeżycia ludzkości.

Jan Kulczyk o okazjach (ankieta w “Pulsie Biznesu”): 

Jak jest okazja, to nie trzeba kupować. Jak dziś jest okazja, to jutro będzie taniej.

(źródło: gazeta.pl)

Dziennikarka współpracująca z wieloma redakcjami. Blogerka (www.nakawie.pl), zawsze zaciekawiona przedsiębiorczością. Autorka książki "Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie" z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu. Współorganizatorka popularnonaukowej konferencji TEDxPoznań. Blisko 10 lat była zawodowo związana z instytucjami finansowymi, m.in mBank i GRENKE.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.