Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 3)

Jaki kolor ma Twój mózg?

przez  |  Brak komentarzy

Jeśli widzisz przed sobą osobę, która Twoim zdaniem osiągnęła sukces, to poobserwuj ją i zauważ jak bardzo charakterystyczne są dla niej zachowania, słowa i gesty wypływające z niej, z tego kim jest. Nie z tego jaka powinna być, według innych. – przekonuje Anna Urbańska, coach, wykładowca akademicki, ale i przedsiębiorca. Jedyny w Polsce Master Trener Structogramu, metody wykorzystywanej przez największe korporacje na świecie, np. BMW, Nestle czy Coca-Cola.

Temat też można ugryźć inaczej. Jak to jest, że jedni szybko osiągają sukces, a innym potrzeba na to dużo więcej czasu? A może zadajesz sobie pytanie, co takiego ma w sobie ten konkretny człowiek, że kiedy zaczyna mówić zapada cisza i wszyscy słuchają go – jak w transie? Odpowiedź jest prosta. Kolor czerwony, zielony, niebieski i autentyczność. (tekst: Anna Urbańska)

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy rozpoczynałam swoją przygodę z życiem biznesowym i przyglądałam się niektórym osobom, to miałam wrażenie, że są w czepku urodzeni, że im się wszystko udaje, że czegokolwiek się nie dotkną, to zamienia się w złoto. Miałam pewność, że po prostu urodzili się „pod szczęśliwą gwiazdą”. Dziś, kiedy rozpoczął się 17. rok prowadzenia własnego biznesu, kiedy niejednokrotnie bywało inaczej niż sobie zaplanowałam, to wiem, że to nie gwiazdy, szczęście, czy też inne obszary zewnętrzne decydują o powodzeniu w życiu i biznesie. Oprócz wielu wartościowych cech charakteru, np. samodyscyplina, otwartość, optymizm czy determinacja, to ma tu znaczenie coś jeszcze innego. Ci ludzie są po prostu sobą, są naturalni, autentyczni, wzbudzają zaufanie.

Gramy w kolory

Kiedy kilka lat temu poznałam wiedzę o mózgu, o genetycznych jego uwarunkowaniach, o sile jaką ma, to zrozumiałam, że każdy z nas ma na co dzień przy sobie genialne urządzenie- mózg. Dzięki badaniom doktora Paula McLeana, wiemy, że nasz mózg jest zbudowany z trzech zasadniczych, głównych części – pnia mózgu, międzymózgowia i kresomózgowia. I każda z nich współdziała pięknie ze sobą. Szwajcarzy skorzystali z tej wiedzy i stali się autorami analizy biostrukturalnej – znanej na całym świecie pod nazwą Structogram. W Polsce Structogram znany jest również pod hasłem 3 kolory mózgu.

Każda część mózgu została określona jednym kolorem. Pień mózgu-zielonym, międzymózgowie-czerwonym, kresomózgowie-niebieskim. Każdy z nas ma oczywiście wszystkie te części mózgu, ale nie są one tak samo u każdego rozwinięte. Dlatego dominująca część naszego mózgu to dominanta, a wpierająca ją to subdominanata. Najmniej rozwinięta nosi miano deficytu, czyli czegoś, czego mamy po prostu najmniej.

Osoba z najsilniej rozwiniętym pniem mózgu (zielona dominanta) preferuje w życiu określone zachowania. Jest skoncentrowana na ludziach, bardzo empatyczna. Lubi współpracować z innymi i jest chętna do dialogu. Ceni sobie wspomnienia i lubi koncentrować  się na przeszłości. Potrzebuje doświadczać na własnej skórze, ma też własne przeczucia i wysoki poziom intuicji. Osoby z dominantą międzymózgowia-„czerwone” (co jest skrótem myślowym, ponieważ nikt nie jest jednokolorowy) cenią sobie niezależność decyzji, są spontaniczne, emocjonalne. Lubią korzystać z „tu i teraz” i cenią sobie szybkie działania. Bardzo często w grupie ludzi szybko stają się naturalnym liderem. Nie obce im są relacje z innymi i chęć rywalizacji. Z kolei osoby o dominancie niebieskiej-kresomózgowie, to osoby raczej zdystansowane, powściągliwe, które cenią sobie swoje własne towarzystwo. Niejednokrotnie są autorami wielu optymalizacji i pomysłów, które ułatwiają nam życie. Dla nich ważne są rozważne działania i planowanie.

Kto wygrywa?

Każda biostruktura ma swoją siłę. Nie ma złej, ani dobrej analizy biostrukturalnej. Każdy może osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty. Jest wszakże jeden warunek-bycie sobą. Jeśli widzisz przed sobą osobę, która Twoim zdaniem osiągnęła sukces, to poobserwuj ją i zauważ jak bardzo charakterystyczne są dla niej zachowania, słowa i gesty wypływające z niej, z tego kim jest. Nie z tego jaka powinna być – według innych.

Jeśli postępujesz zgodnie ze swoją naturą, ze swoją biostrukturą, która jest niezmienna, genetycznie uwarunkowana, masz większe szanse na skuteczność i rezultaty. Większość z nas, podczas swojego życia, nauczyła się różnych zachowań i nie wszystkie z nich są dla nas wspierające. Sztuka polega na używaniu swoich sił, które wynikają z naszej natury i prowadzą nas do rezultatów.

czytaj wiecej >>

Anna Urbańska. trener, coach, nauczyciel akademicki. Współpracowała m.in. z: Cargill, Citibank, DHL, Cegedim czy Deutsche Bank. Jej pasją jest rozwój osobisty i odkrywanie potencjału ludzkiego. Żyje i pracuje zgodnie z maksymą: „miej cierpliwość! Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe”. Autorka książki „Otrzyp kolana i biegnij” (www.annaurbanska.pl).

Dziennikarka współpracująca z wieloma redakcjami. Blogerka (www.nakawie.pl), zawsze zaciekawiona przedsiębiorczością. Autorka książki "Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie" z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu. Współorganizatorka popularnonaukowej konferencji TEDxPoznań. Blisko 10 lat była zawodowo związana z instytucjami finansowymi, m.in mBank i GRENKE.