ZEJDŹ Z KANAPY

przez  |  Brak komentarzy

Byłam ostatnio w podróży z Krakowa do Poznania z kompanem krótkim, ale treściwym. Konkretnym, ale na szczęście miał poczucie humoru. To było dobre towarzystwo.

Podrzucam Wam również, w ramach inspiracji, takiego kompana, o którego zadbała Katarzyna Selwant, psycholog olimpijski oraz Kamila Rowińska, life-business coach. To on: Zejdź z kanapy.

Obie Panie bywają u mnie Na Kawie. Rowińska inspiruje Was cytatami na profilu FB w każdy wtorek, a Selwant podzieliła się swoją wiedzą w formie wywiadu.

Koncepcja zejścia z kanapy jest mi bardzo bliska. Doskonale rozumiem tych, którzy na kanapie siedzą, ale i tych którzy z niej już zeszli. Przeczytaj książkę “Zejdź z kanapy” i zastanów się, dlaczego na niej w ogóle siedzisz?

Proza życia

Mnie zawsze zachwycają motywacje – to pewnie wiesz, jeśli czytasz Na Kawie.

Katarzyna Selwant wskazuje na to, że istnieją motywacje wewnętrzne i zewnętrzne. Uwierzcie, na pierwszy rzut oka to prawie taki sam sposób myślenia, a jednak efekty, które osiąga się wyznaczeniem i podtrzymaniem swoich motywacji wewnętrznych są zaskakujące. W kawowym skrócie chodzi bowiem oto, że jak nasze motywacje są tylko zewnętrzne, zbliża się do nas nieuchronnie widmo powrotu na kanapę. A później już tylko milimetr dzieli nas od paczki czipsów i roli obserwatora kolejnej edycji “Tańca z gwiazdami”.

Dodatkowo, sam wybór aktywności fizycznej też pozostaje nie bez znaczenia. Podobno diabeł tkwi w szczegółach, a nasz skrył się w rankingu sportów popularnych. Najczęściej wybieramy taką aktywność, którą uprawiają nasi znajomi, ludzie na ulicach, czy taką, którą widzimy w telewizji. A sęk w tym, że bieganie i jazda na rowerze nie służy wszystkim. Katarzyna Selwant podkreśla, że pierwszy krok do sukcesu zrobimy wtedy, gdy dokonany wartościowego wyboru – zgodnego z naszymi predyspozycjami. Myślę, że można jej zaufać, bo od 2004 r. jest nieprzerwanie w Kadrze Narodowej i reprezentuje Polskę na Mistrzostwach Europy w Curlingu. Jest także, wraz z drużyną Cocktail, wielokrotną Mistrzynią Polski.

Och, ten sex!

Z kolei Kamila Rowińska podaje przykłady sportowych zaniechań z życia polskich biur. Do tablicy wzywa szefów z brzuszkiem, którzy zwykli przemawiać na zebraniach do swoich pracowników o determinacji w dążeniu do celu, o tym, że ważna jest konsekwencja i wytrwałość. – Do boju drużyna, jesteśmy zwycięzcami! – wrzeszczą, popijając swoje słowa siódmą kawką.

Droga Pani szefowo, Drogi Panie szefie – dajcie spokój. Wstydu oszczędźcie, bo to przecież nie działa. Żaden z pracowników Wam nie wierzy. Jak wierzyć tym, którzy nie są jawnym przykładem tego, co mówią? Sportowa aktywność wzmacnia Twoją samodyscyplinę, kształtuje charakter, a otoczeniu pokazuje, że nie stoją za Tobą puste słowa, ale czyny.

Kamila również odważnie punktuje sex. Tu uwaga! Okazuje się, że jeśli mamy mniej aktywności sportowej, to z mniejszą chęcią podchodzimy do zbliżeń, tych w ciągu dnia. Osoby, które gardzą aktywnością fizyczną, zdecydowanie wybiorą miłość wieczorową porą, przy blasku księżyca, ale tego schowanego za firaną i zasłoną.

I co teraz?

W książce, co bardzo ważne – znajdziecie podpowiedź, jak we własnym zakresie zabrać się za siebie, jak zrobić pierwszy krok, jak wyznaczyć cele, jak je realizować. Jakie działania podjąć, by dokonać mentalnych i fizycznych zmian.

Jeśli biznes i Twój sex nie przekonuje Cię do zejścia z kanapy, koniecznie skontaktuj się z Kamilą Rowińską i Katarzyną Selwant. One słyszały już wszystkie wymówki, przez które odkładasz siebie na jutro. Dadzą sobie z Tobą radę.

miłej lektury!

Dziennikarka współpracująca z wieloma redakcjami. Blogerka (www.nakawie.pl), zawsze zaciekawiona przedsiębiorczością. Autorka książki "Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie" z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu. Współorganizatorka popularnonaukowej konferencji TEDxPoznań. Blisko 10 lat była zawodowo związana z instytucjami finansowymi, m.in mBank i GRENKE.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.