W dość powszechnej opinii kino dla nastolatków nie musi być wyrafinowane. Błahe historie z niewielkim budżetem realizowane przez drugorzędnych aktorów i reżysera zaraz po studiach? Nic z tego! Nastolatki to grupa szczególnie wrażliwa na fałsz, zakłamanie i hipokryzję. To osoby przeżywające życiowe rozterki, pierwsze miłości i bunt na otaczającą rzeczywistość, dlatego przekaz musi być autentyczny. Mamy kilku faworytów kandydujących do miana najlepszych filmów dla nastolatków. Rzecz jasna każdy ogląda to, co zechce!
W repertuarze filmowym dla nastolatków pojawiają się komedie romantyczne, filmy historyczne i sensacyjne czy dramaty. Cały zestaw gatunków, który oglądają również dojrzali widzowie. Dobrze zrealizowany film młodzieżowy jest w stanie zainteresować nie tylko osoby w wieku dojrzewania, ale także dorosłe.
Filmy dla nastolatków
Omówienie filmów dla młodzieży rozpoczynamy od kultowego „Stowarzyszenie umarłych poetów” z Robinem Williamsem w roli głównej. Wprawdzie film nakręcony został w 1989 roku, więc wychowały się na nim co najmniej dwie generacje widzów, ale ze względu na uniwersalność poruszanych wątków jest aktualny po dziś dzień.
Film opowiada historię nauczyciela, który trafia do liceum cieszącego się świetną opinią i trzymającego się konserwatywnych zasad. Niepokorny i ekscentryczny pedagog stara się namówić uczniów do obcowania z poezją i czerpania z życia garściami. Dzieje się to wbrew zasadom obowiązującym w szkole, przez co wyniknąć mogą tylko problemy. Obraz wzrusza i prowokuje do refleksji, co w życiu jest tak naprawdę ważne.
Kolejne miejsce w kategorii najlepsze filmy dla nastolatków zajmują „Młodzi gniewni”, dramat, który na stałe wszedł do panteonu klasyków amerykańskiego kina. W roli głównej filmu z 1995 roku obsadzono Michelle Pfeiffer, piękną aktorkę wcielającą się w postać nauczycielki w jednej ze szkół Los Angeles. Nieprzypadkowo młoda pedagog jest byłą oficer marines, która otrzymuje do wychowania bardzo trudną młodzież.
„Młodzi gniewni” to opowieść o trudach dojrzewania ludzi, którzy nie mają w życiu lekko. Film porusza wiele niełatwych tematów, np. sprawę przynależności etnicznej, ubóstwa czy patologii społecznej. Sposób ujęcia tematu przekonuje młodych widzów. Dość powiedzieć, że produkcja powstała na motywach autentycznej historii.
Filmy o nastolatkach
Rekomendujemy dramaty psychologiczne o nastolatkach, choć niezależnie od tego, jak poważnie brzmi nazwa gatunku, przedstawiają one zwykle trudne tematy odnoszące się do autentycznych wydarzeń czy zjawisk społecznych. Film pt. Juno z 2007 roku jest opowieścią o niespodziewanej ciąży i wczesnym macierzyństwie szesnastoletniej dziewczyny. Ciąża staje się dla tytułowej bohaterki nieoczekiwanie szybką podróżą w dorosłość. Nastolatka przeradza się w kobietę i zaczyna doceniać przyjaźń i miłość, odnajdując w swoim życiu najważniejsze wartości.
Z kolei „Aż do kości” z 2017 to przejmująca historia osoby zmagającej się z anoreksją. Bohaterka swoje nastoletnie lata spędziła w gabinetach różnych specjalistów, aby po każdej wizycie schudnąć jeszcze parę kilo. Jej dysfunkcjonalna rodzina wysyła dziewczynę do ośrodka dla młodzieży prowadzonego przez lekarza stosującego niekonwencjonalne metody. W konfrontacji z innymi pacjentami bohaterka musi zaakceptować samą siebie i pokonać własne strachy.
Niezwykle ciekawy jest „Charlie” z 2012, film, którego bohaterem jest zamknięty w sobie chłopak stawiający pierwsze kroki w szkole średniej w Pittsburgu. Taki outsider nie ma lekko, gdyż nie pasuje do żadnej grupy, a jego niekonwencjonalne poglądy nie ułatwiają procesu dopasowywania się do innych. Film ukazuje pierwsze miłosne doświadczenia, samobójstwo przyjaciela, relacje w rodzinie, narkotyki. Samo życie nie usłane różami, które można podpatrywać, szukając rozwiązań dla siebie.
Filmy na podstawie książek dla nastolatków
Do wrażliwych widzów adresowany jest film „Earl, ja i umierająca dziewczyna”, który powstał na postawie książki amerykańskiego pisarza Jesse’a Andrewsa z 2012 roku. Dowcipny film o ekscentrycznym nastolatku i jego chorej na białaczkę koleżance przeznaczony jest dla „młodych dorosłych”, bo tak docelowego odbiorcę opisuje język angielski. Jest to historia o przyjaźni dojrzałej, lecz przecież dotyczącej ludzi młodych.
„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to opowieść J.K. Rowling związana z uniwersum świata Harry’ego Pottera. Jest rok 1926. Tajemnicza moc sieje zniszczenie na ulicach Nowego Jorku, grożąc ujawnieniem społeczności czarodziejów. Do miasta przybywa magizoolog z walizką pełną magicznych stworzeń. Wiernie opowiada o tym film przygodowy z 2016 roku z Eddie Redmayne, Katherine Waterson i Colinem Farrellem.
Sagi filmowe dla nastolatków
Młodym widzom polecamy sagę „Władca pierścieni”, która przyczyniła się do popularyzacji literatury fantasy. Brytyjski filolog i pisarz J.R.R. Tolkien stworzył niezwykle rozbudowany świat, w skład którego wchodzą szczegółowo opisana geografia i przyroda, liczne kultury, a nawet oryginalne języki. Adaptacji jego dzieł podjął się w 2001 roku australijski reżyser Peter Jackson, który nakręcił trzy części „Władcy Pierścieni”: „Drużyna Pierścienia”, „Dwie wieże” oraz „Powrót Króla”.
Harry Potter to ekranizacja popularnej serii książek J.K. Rowling, której akcja rozgrywa się w świecie czarodziejów. W skład uniwersum wchodzi osiem części „Harry’ego Pottera„. Główny bohater w wieku 11 lat odkrywa, że jest potomkiem pary czarodziejów. Wkrótce rozpoczyna naukę w szkole magii i staje do walki ze złym czarnoksiężnikiem odpowiedzialnym za śmierć jego rodziców.