Sprzątanie jeszcze nigdy nie było tak proste. Innowacyjne bezprzewodowe odkurzacze pionowe to wygodna alternatywa dla tradycyjnego sprzętu. Dodatkowe końcówki, komfortowe użytkowanie i zaawansowane rozwiązania sprawiają, że pionowe odkurzacze zdobywają coraz szersze grono miłośników. Jak wybrać odkurzacz pionowy? Jakie parametry są ważne? Do czego warto wykorzystać mały odkurzacz ręczny? Podpowiadamy.
Bezprzewodowy odkurzacz pionowy – sprytny domowy pomocnik
Odkurzacze pionowe szybko stają się standardem w naszych domach. Zyskują ogromną popularność, stając się zamiennikiem tradycyjnych odkurzaczy i robotów sprzątających. Wygodne, łatwe w obsłudze, mobilne, o wysokiej mocy ssania i wydajności – mają wszystko, co powinien mieć dobry sprzęt do sprzątania.
Początkowo pionowe odkurzacze były stosowane jako uzupełnienie tradycyjnych urządzeń przewodowych. Ale dzięki coraz lepszym rozwiązaniom technologicznym widać obecnie wyraźny trend, w którym wypierają one sprzęt starego typu. Podczas zakupu nowego odkurzacza częściej rozważamy zakup pionowego niż tradycyjnego. Ma to swoje uzasadnienie.
Zalety odkurzacza pionowego
Gdy tylko modele pionowe bez kabla pojawiły się na rynku, zyskały spore grono miłośników. Spróbujmy zbadać dlaczego.
- Kompaktowe wymiary. Odkurzacz pionowy jest mniejszy i bardziej poręczny niż wersja tradycyjna. Zazwyczaj też jest sporo lżejszy, więc łatwiej nim manewrować i np. przenosić go między piętrami w domu. Świetnie się sprawdza zarówno w małych mieszkaniach, jak i w dużych domach. I co najważniejsze – łatwo się przechowuje. Dzięki niewielkim gabarytom sprytnie zmieści się w szafie, za zasłoną lub w kącie schowka.
- Bezprzewodowy. Jednym z minusów tradycyjnych modeli są plączące się kable i potrzeba przełączenia wtyczki do kolejnego gniazdka przy sprzątaniu następnych pomieszczeń. Pionowe bezprzewodowe odkurzacze eliminują te niedogodności. Wystarczy, aby akumulator sprzętu naładował się do odpowiedniego poziomu i już możemy z łatwością odkurzać kolejne pomieszczenia.
- Bezworkowy. Większość dostępnych na rynku modeli to odkurzacze pionowe bezworkowe. Zebrane zanieczyszczenia gromadzą się w pojemniku, który trzeba opróżniać po napełnieniu. Brak worka to duży plus, bo nie trzeba ich kupować (co jest szczególnie uciążliwe w przypadku specjalnych worków dopasowanych do konkretnych modeli), co daje oszczędność czasu i pieniędzy.
- Wygodny. Pionowa konstrukcja oznacza, że nie trzeba się schylać, a to jeden z głównych plusów dla wielu użytkowników. Pionowa postawa i brak potrzeby ciągnięcia za sobą ciężkiego odkurzacza z plączącymi się kablami i poskręcaną rurą to ogromna różnica w komforcie użytkowania.
Jakie parametry odkurzacza pionowego są ważne – jak wybrać?
Decydując się na zakup odkurzacza pionowego, warto przyjrzeć się parametrom modeli dostępnych na rynku. Na co zwrócić uwagę?
- Moc odkurzacza, która przekłada się na siłę ssania i skuteczność zbierania zanieczyszczeń. Szukajmy sprzętu o jak największej mocy.
- System filtracji – wydajny system filtrowania ma wpływ z jednej strony na skuteczność pochłaniania cząstek, a z drugiej – na ochronę silnika i żywotność odkurzacza.
- System filtrów – kluczowy dla skuteczności sprzątania. Odkurzacz może mieć system filtrów HEPA (np. EPA E10, E12), który pozwala wyłapywać najmniejsze cząstki pyłów, w tym także bakterie, wirusy i alergeny. Oprócz HEPA odkurzacze dostępne na rynku są wyposażone w inne systemy filtrów drobnego pyłu, ale w tym wypadku zwróćmy uwagę, czy sprzęt ma atest PZH, ECRAF lub BAF. Przy szczególnych potrzebach warto sięgnąć po specjalne modele zaprojektowane z myślą o usuwaniu alergenów z otoczenia lub problematycznej psiej lub kociej sierści.
- Wielkość pojemnika na kurz – im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Ale jednocześnie będzie cięższy i mniej poręczny. Szukajmy kompromisu pomiędzy pojemnością, wagą a wygodą.
- Zasilanie, czas pracy, wymienny akumulator – modele bezprzewodowe są wyposażone w akumulatory o różnej pojemności. Sprawdźmy pojemność baterii, a także sposób i czas ładowania. Ważna jest długość pracy urządzenia z pełną baterią, aby można było sprawnie odkurzyć większą powierzchnię. Sprawdźmy, czy producent udostępnia wymienną baterię, która pozwoli wydłużyć czas pracy odkurzacza.
- Waga – szukajmy lekkich urządzeń, co pozwoli uniknąć zmęczenia oraz obciążenia pleców i rąk. Średnio odkurzacz pionowy waży kilka kilogramów, dobierzmy taki najlepiej odpowiadający naszym preferencjom.
- Dodatkowe końcówki – w zestawie zazwyczaj dostępnych jest kilka dodatkowych funkcjonalnych szczotek, np.: ssawki do wąskich szczelin, szczotki do sierści, końcówki do miękkiego włosia czy do tapicerki samochodowej.
Dla kogo odkurzacz pionowy?
Dla każdego, kto lubi sprawne, dokładne i łatwe sprzątanie. Choć odkurzacze pionowe stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku w szerokiej ofercie, to w bardzo szybkim tempie zyskały popularność i stopniowo wypierają tradycyjne modele. To uniwersalne i sprawne urządzenia, które znacznie ułatwiają codzienne utrzymanie porządku w domu. Odkurzacz pionowy to też świetna opcja w przypadku, gdy mamy mało przestrzeni do przechowywania.
Bezprzewodowy odkurzacz pionowy to dobre rozwiązanie zarówno do małych mieszkań, jak i dużych domów. To duża wygoda dla osób, które męczy częste schylanie się. Dzięki wydajnym systemom filtrów nowoczesne odkurzacze pozwalają usuwać z otoczenia uczulające zanieczyszczenia, pyłki i alergeny. To ogromna zaleta dla alergików.
Mały odkurzacz ręczny – do czego go wykorzystać?
Uzupełnieniem dla pionowych modeli są małe ręczne odkurzacze, które świetnie sprawdzają się w czyszczeniu trudno dostępnych szczelin, zagłębień tapicerki, poduszek, miękkich nawierzchni, zakamarków wewnątrz samochodów, wnętrza szafek i szuflad, a nawet legowiska naszego pupila. Mały ręczny odkurzacz łatwo dociera wszędzie tam, gdzie większe modele mają problem z związku z dużym gabarytem.
Czyszczenie odkurzacza pionowego – jak to zrobić?
Jak wyczyścić odkurzacz pionowy, aby na długo zachować jego wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń oraz żywotność sprzętu? Przede wszystkim należy zadbać o regularne czyszczenie systemu filtrów oraz opróżniać pojemnik na zanieczyszczenia w zależności od potrzeb.
W konkretnym modelu urządzenia producent zazwyczaj podaje precyzyjne zalecenia co do częstości konserwacji. Przy standardowym użytkowaniu filtry antyalergiczne i piankowe warto czyścić raz na 3–4 tygodnie. A jak często wymieniać te filtry? Tu też zależy to od modelu odkurzacza – zazwyczaj od pół roku do roku.
Artykuł zewnętrzny.