Spotkałeś lub spotkałaś się z określeniem „well-being”, ale masz wątpliwości co do tego, czy dobrze je rozumiesz? Well-being w dosłownym tłumaczeniu z j. angielskiego oznacza dobrostan. Pojęcie to często pojawia się w świecie biznesu i niewątpliwie powinno być znane każdemu pracodawcy, ale o zasadach ważnych dla well-being warto pamiętać też w wolnym czasie. Sprawdź, co wpływa na nasz dobrostan każdego dnia!
Well-being – co to jest?
Well-being (ten termin zapisuje się także wellbeing lub well being), czyli po polsku dobrostan, to określenie, które w dzisiejszych czasach nabiera szczególnego znaczenia. W latach 20. XXI wieku tempo życia jest przecież wyjątkowo szybkie, ponadto obecnie coraz więcej osób doświadcza przewlekłego stresu i przeciążenia emocjonalnego. Well-being to stan, w którym czujemy się dobrze – zarówno psychicznie, jak i fizycznie, i jesteśmy odporni na stresujące sytuacje. Wellbeing to dbanie o swoje potrzeby, korzystanie ze swojego potencjału i rozwój osobisty, a także satysfakcja z wykonywanej pracy.
Well-being, czyli holistyczne spojrzenie na człowieka oraz jego potrzeby
Na wellbeing składa się wiele elementów odnoszących się do różnych sfer życia. Na jego poziom wpływają pozytywne emocje, zaangażowanie w działania odpowiadające posiadanym kompetencjom, poczucie sensu wykonywanej pracy, relacje z innymi osobami oraz osiągnięcia i ich docenianie. Dążenie do osiągnięcia dobrostanu to podstawa psychologii pozytywnej, która jest ukierunkowana na wzmacnianie potencjału jednostki i odkrywanie źródeł tego, co daje człowiekowi szczęście.
Na to, jak czujemy się na co dzień, bardzo duży wpływ ma to, czy dbamy o formę i o odpowiednią ilość snu oraz o dobrze zbilansowaną dietę. Jeśli Twoja aktywność fizyczna będzie niewielka i będziesz źle się odżywiać, nie spodziewaj się tego, że Twoje samopoczucie będzie dobre. Wellbeing w znacznej mierze skupia się zatem na zdrowiu!
Jak osiągnąć well-being?
Wśród czynników, które wpływają na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, bardzo wysoką pozycję zajmuje sport i wszelka aktywność fizyczna. Wpływ sportu na człowieka jest ogromny i nie należy go lekceważyć, jeśli chce się zadbać o swoje zdrowie, kondycję, sylwetkę i dobre samopoczucie. Oczywiście nie chodzi o to, aby uprawiać na siłę dyscypliny sportu, których nie lubimy. Każda osoba powinna uprawiać sport, który lubi i który sprawia jej przyjemność. Równie ważne jest odpowiednie odżywianie się. Dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych w optymalnych ilościach jest niezwykle istotne dla zdrowia, kondycji włosów i skóry, a także dla wydajnej pracy umysłowej i zdrowia psychicznego.
Nie można też zapominać o znaczeniu snu oraz odpoczynku. Zbyt mała ilość snu bardzo negatywnie odbija się na tym, jak funkcjonujemy w ciągu dnia. Niewyspanie przeszkadza w pracy i jest przyczyną rozdrażnienia, a także sprzyja stresowi. W wellbeingu istotne są także relacje z rodziną i przyjaciółmi oraz dążenie do wyznaczonych celów i satysfakcja z życia zawodowego.
Szukając wsparcia w dążeniu do wellbeingu, warto wejść na stronę: ewolucjamyslenia.pl. Znajdziesz tam wiele cennych informacji, dzięki którym będziesz mógł lub mogła podnieść jakość swojego życia!
Artykuł promocyjny.