Marek Skała: ludzie miewają genialne pomysły. Z tym, że zakładają ich realizację cudzymi rękami…

przez  |  Brak komentarzy
Użyj klawiszy ← → (strzałek) aby nawigować

Co robi statystyczny Polak – pracownik, aby odnieść własny sukces? 

Kłopot w tym, ze statystyczny Polak nie istnieje. Trudno więc powiedzieć, co robi. Są oczywiście miliony Polaków leżących statystycznie ponad cztery godziny dziennie przed telewizorami. Są też miliony Polaków, które biegają, pływają, jeżdżą na rowerach, koniach, albo na festiwale (muzyczne, filmowe, teatralne) albo diabli wiedzą gdzie jeszcze. Sukces własny jest własny. Prowadząc szkolenia lub coaching jedynie dostarczamy technik – sukces jest własnością ludzi.

Warren Buffet mówi, że aby robić karierę trzeba mówić “nie”. Czy zgadza się Pan z nim?

To technika osiągania celów, ważnych i własnych celów. Jeśli ktoś zgadza się z każdą propozycją, może brakować mu czasu na rzeczy i sprawy najważniejsze. Doba ma 24 godziny, więc jeśli robimy coś, to oznacza, że nie robimy czegoś innego. Warto więc mówić “nie” sprawom nie swoim, nieważnym, nieistotnym dla nas samych.

Mówienie “nie” nie jest takie proste. W jaki sposób wspiera Pan ludzi w nauce asertywności?

Po pierwsze, raczej staram się ludzi nie wspierać. Sukces trzeba osiągać samemu. Inaczej nie będzie sukcesem pełnym. Po drugie, wspierać można kogoś w kłopocie, w problemie, bo ważniejsze by człowiek z tego wyszedł, niż by zawdzięczał to wyłącznie sobie.

A w sprawie mówienia “nie” – rzecz jest prosta. Zazwyczaj mówię: – to ciekawy pomysł, będę ci kibicował, ale nie mam na tyle dużo czasu, by samemu się w to zaangażować. Na naciski odpowiadam – staram się działać rzetelnie, a to co robię obecnie wyklucza moją rzetelność w twoim nowym projekcie. Z żalem, ale nie.

Ludzie niestety miewają genialne pomysły. Z tym, że zakładają ich realizację cudzymi rękami. A inni, którzy nie potrafią odmawiać, brną w coś, co odciąga ich od własnych spraw: rodziny, dzieci, własnego hobby. Sensowne “nie” porządkuje to szybko.

Użyj klawiszy ← → (strzałek) aby nawigować

Dziennikarka współpracująca z wieloma redakcjami. Blogerka (www.nakawie.pl), zawsze zaciekawiona przedsiębiorczością. Autorka książki "Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie" z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu. Współorganizatorka popularnonaukowej konferencji TEDxPoznań. Blisko 10 lat była zawodowo związana z instytucjami finansowymi, m.in mBank i GRENKE.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.