Rafał Kiss: menedżerowie sprzedaży nie zawsze są blisko rynku

przez  |  Brak komentarzy
Poprzednia2 z 2Następna
Użyj klawiszy ← → (strzałek) aby nawigować

Menedżerowie pracujący w Europie zachodniej są częściej kompletnymi menedżerami. Łączą w sobie wszystkie kluczowe cechy, o których mówiłem wcześniej. Są mniej odważne biznesowo, a jednocześnie lepiej dostrzegają korzyści wynikające z konieczności poprawnego średnio i długoterminowego planowania. Tym, co wyróżnia naszych polskich menedżerów jest ponadprzeciętna pracowitość oraz gotowość do podejmowania trudnych decyzji. Bo chcą osiągnąć swój  cel.

Jaki typ polskiego menedżera ma szansę na karierę międzynarodową?

Kompletni menedżerowie mają dużo większą szansę na rozwój kariery międzynarodowej. Mam tu na myśli osoby, które oprócz posiadania kompetencji sprzedażowych, rozumieją problemy i cele innych działów firmy oraz potrzeby rynku. Ponadto, bardzo ważne jest, aby mieć osobowość lidera i być szanowanym przez zespół.

Dobrze, to w takim razie jak młodzi pracownicy mają się rozwijać, aby stawać się kompletnymi menedżerami?

Najważniejsze jest, by zawsze analizować dane zagadnienie i podejmować finalne decyzje zdroworozsądkowo. Cele często muszą być realizowane bardzo szybko, ale w sposób przemyślany. Ponadto, warto więcej uwagi poświęcić pomysłom i rozwiązaniom zamiast marnować czas na bezcelowe rozważania i eskalację problemów. Istotną cechą jest też pracowitość i zaangażowanie. Generalnie, im bliżej rynku są pracownicy sprzedaży, także menedżerowie – tym lepiej. Pozwala to poprawnie zidentyfikować sposoby realizacji określonych celów.

Osobę o jakich umiejętnościach i predyspozycjach zatrudniłby Pan od ręki? 

Być może zabrzmi to jak truizm, ale doświadczanie nieraz pokazało mi, że droga do sukcesu jest bardzo wyboista. Już starożytni mawiali: “Przez trudy do gwiazd”. Aby te „gwiazdy” zdobyć, trzeba ciężko i wytrwale pracować. Dlatego też szczególnie cenię osoby pracowite i zaangażowane w to, czym się zajmują. Osobiście moim „trenerem” jest mój szef, od którego nauczyłem wiele dobrego się i w dalszym ciągu słucham jego rad. Ze światowych osobistości na wielu płaszczyznach bardzo imponował mi Steve Jobs.

Panie Rafale, bardzo dziękuję za rozmowę. 

Poprzednia2 z 2Następna
Użyj klawiszy ← → (strzałek) aby nawigować

Dziennikarka współpracująca z wieloma redakcjami. Blogerka (www.nakawie.pl), zawsze zaciekawiona przedsiębiorczością. Autorka książki "Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie" z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu. Współorganizatorka popularnonaukowej konferencji TEDxPoznań. Blisko 10 lat była zawodowo związana z instytucjami finansowymi, m.in mBank i GRENKE.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.