Robert Jasiński: kiedy pracownik wie, co ma zrobić, to często nie zawsze rozumie dlaczego

przez  |  Brak komentarzy
Poprzednia1 z 4Następna
Użyj klawiszy ← → (strzałek) aby nawigować

Robert Jasiński (www.robertjasinski.pl), ekspert przywództwa osobistego i komunikacji zorientowanej na rezultaty. Specjalizuje się w pracy z kadrą menedżerską, przedsiębiorcami oraz gwiazdami polskiego show-biznesu. Autor książki „Obudź w sobie lidera. Jak przejąć kontrolę nad własnym życiem i odnieść sukces”.  Z Joanną Rubin rozmawia o tym, gdzie zaczyna się przywództwo.

Joanna Rubin/ Panie Robercie, co oznacza termin Świadome Przywództwo Osobiste?

Robert Jasiński: Świadome Przywództwo Osobiste, to autorska koncepcja budowania odpowiedzialnej postawy, charakteryzującej ludzi, którzy osiągają ponadprzeciętne rezultaty. Model powstał na bazie kilku lat doświadczeń w rozmowach i bezpośredniej obserwacji wybitnych osób, które potrafią realizować swoje cele, zmieniać rzeczywistość oraz angażować sojuszników do wspólnego działania. Składa się on z siedmiu filarów, które odpowiednio rozwijane, zwiększają szansę na sukces i osobistą satysfakcję. Niezależnie od zajmowanej pozycji czy charakteru pracy, każdy może i powinien doskonalić w sobie te specyficzne cechy, które pozwalają bardziej świadome kierować sobą, otoczeniem oraz planowanymi rezultatami.

W jakich obszarach ta koncepcja ma zastosowanie?

Koncepcja ta ma swoje zastosowanie zarówno w kształtowaniu osób na formalnych pozycjach kierowniczych, jak również może być sposobem na budowanie zaangażowania i współodpowiedzialności za rezultaty szeregowych pracowników. Być świadomym liderem, oznacza proaktywną sprawczość i przyjęcie odpowiedzialności za osiągane rezultaty. To swego rodzaju stan mentalny, który bezpośrednio przekłada się na efektywność biznesową.

Jakie są jej założenia?

Podstawowym założeniem programu Świadomego Przywództwa Osobistego jest budowanie świadomych ludzi – rozumiejących siebie i innych, budujących efektywne relacje, potrafiących uważnie i przenikliwie postrzegać okoliczności oraz skutecznie działać.

Założenia te realizowane są poprzez pracę nad siedmioma obszarami: samoświadomością – rozumieniu i akceptowaniu siebie, które ma ogromny wpływ na relacje z otoczeniem; odwagą – niezbędnym czynnikiem wpływającym na skuteczność biznesową i budowanie autorytetu; wartościami – rozumieniem własnych motywatorów oraz zdolności do rozumienia i pracy z wartościami współpracowników; wizją – praktycznej umiejętności wskazywania kierunku działań oraz pokazywania ich realnego sensu; pasją – zdolności do automotywacji oraz wyzwalania zaangażowania w innych, mistrzostwa osobistego – budowaniu kultury ciągłego doskonalenia siebie i innych; poczucia humoru – narzędzia wpływu i często niedocenianego czynnika wpływającego na satysfakcję z pracy.

Jak Pan ocenia szansę zawodowego, długoterminowego sukcesu osoby, która nie zarządza swoim życiem, nie ma prywatnych celów, a właśnie dostała awans i będzie zarządzać ludźmi?

Przywództwo zaczyna się i kończy na człowieku. Jeśli nie potrafisz kontrolować siebie i swoich zachowań, nie potrafisz również być prawdziwym liderem.

Osoby z nierozwiązanymi osobistymi problemami postawione na formalnej pozycji w organizacji uciekają w technokrację lub posługują się wykrzywionymi technikami wpływu. Z moich obserwacji w polskich organizacjach wynika, że braki w twardych umiejętnościach potrafimy stosunkowo łatwo rozpoznać i niwelować – kierując menedżera na konkretne szkolenie czy do program rozwoju dla kadry menedżerskiej. Deficyty w osobistej postawie bywają dużo bardziej niejednoznaczne i na pierwszy rzut oka mało widoczne. Wpływ tych drugich najczęściej ma jednak dużo większe znaczenie dla efektywności biznesowej – tworzą atmosferę lub niszczą motywację, pobudzają do kreatywności lub ją tłumią.

Zatrudniamy się do konkretnej organizacji, a odchodzimy przez konkretnych ludzi. To z punktu widzenia organizacji. Jeśli zaś chodzi o samego lidera i jego życie, bez większego planu na siebie oraz całościowej wizji, wystawiamy się na przypadek i łaskę losu. Pomijam już tak oczywiste kwestie jak planowanie kariery czy zaburzenia równowagi życiowej. Stawianie wszystkiego na jedną kartę jest zwyczajnie nierozsądne.

Poprzednia1 z 4Następna
Użyj klawiszy ← → (strzałek) aby nawigować

Dziennikarka współpracująca z wieloma redakcjami. Blogerka (www.nakawie.pl), zawsze zaciekawiona przedsiębiorczością. Autorka książki "Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie" z wywiadami z czołowymi twórcami polskiego biznesu. Współorganizatorka popularnonaukowej konferencji TEDxPoznań. Blisko 10 lat była zawodowo związana z instytucjami finansowymi, m.in mBank i GRENKE.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.