Często nie zdajemy sobie sprawy, że codzienna rutyna stopniowo powoduje pogarszanie wzroku. Czynności, które z pozoru wydają się nieszkodliwe dla zdrowia, na dłuższą metę okazują się destrukcyjne dla wrażliwych oczu. Sprawdź listę złych nawyków i upewnij się, że nie dotyczą Ciebie. Poznaj sposoby dbania o oczy.
Jak styl życia wpływa na wzrok?
Anatomia naszych oczu jest wynikiem tysięcy lat ewolucji. Organizm człowieka bardzo długo dostosowywał się do trudnych warunków życia, które wymagały od niego umiejętności szybkiego rozpoznawania zagrożeń. Błyskawiczny rozwój cywilizacji sprawił, że problemy praprzodków już nas nie dotyczą, jednak współczesny człowiek musi zmierzyć się z wieloma nowymi wyzwaniami, do których nie zdążył przystosować się na drodze ewolucji. Jednym z nich jest powszechny problem ze wzrokiem – jako społeczeństwo coraz gorzej widzimy, a główną przyczyną takiego stanu rzeczy są nasze niezdrowe nawyki.
Zacznijmy od diety. Coraz częściej ludzie nie zwracają uwagi na to co jedzą, jak jedzą i gdzie. Produkty spożywcze dostarczają organizmowi wielu witamin, makroelementów, które wpływają również na narząd wzroku. Codzienny posiłek warto, by dostarczał takich składników odżywczych jak: witamina C, E, A, luteina, zeaksantyna, cynk, beta-karoten, czy kwasy omega-3, które wpływają na funkcjonowanie oczu. Warto wprowadzić do diety produkty zawierające antyoksydanty. W codziennym jadłospisie powinny zagościć:
- cytrusy,
- zielone warzywa,
- marchew i brzoskwinia,
- orzechy,
- jaja,
- mięso i ryby.
Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, że spożywanie luteiny i zeaksantyny zawartej w warzywach może zmniejszać rozwój zwyrodnienia plamki żółtej lub zaćmy, natomiast witamina A zwiększa na ochronę rogówki.
Pamiętaj, że dobrze zbilansowana dieta pozwala zachować zdrowy wzrok przez długie lata.
Długie godziny spędzone przed ekranem
Pracownicy umysłowi oraz uczniowie każdego dnia spędzają mnóstwo czasu przed ekranami komputerów i smartfonów. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Przesadne skupianie się na ekranie sprawia, że zapominamy o częstym mruganiu, co prowadzi do wysychania i uczucia piasku w oczach. Wiele osób nie wie, że duże ilości niebieskiego światła emitowane przez wyświetlacze jest destrukcyjne dla wzroku. Można się przed nim uchronić poprzez zakładanie okularów lub soczewek z odpowiednim filtrem tzw. filtrem światła niebieskiego. Godziny spędzone przed ekranem skutkują zmęczeniem, suchością i zaczerwieniem oczu.
Problemy z oczami spowodowane zmęczeniem i przepracowaniem można złagodzić poprzez wykonywanie ćwiczeń, czy aplikowanie kropli nawilżających. Pomocne okaże się odejście od komputera i spoglądanie na zielone przedmioty, które koją wzrok. Równie skuteczne będzie zrobienie sobie krótkiej przerwy co kilkadziesiąt minut. Podczas odpoczynku należy przenieść wzrok na punkty znajdujące się w oddali – taka gimnastyka pozwala rozluźnić wzrok i niweluje uczucie zmęczenia.
Niewłaściwe używanie soczewek
Soczewki kontaktowe to skuteczne i wygodne rozwiązanie, które koryguje wzrok, jednak należy korzystać z nich zgodnie z zaleceniami producenta. Miesięczne lub dwutygodniowe soczewki można nosić nie dłużej niż 10-12 godzin w ciągu dnia – następnie trzeba je wyczyścić i włożyć do pojemnika wypełnionego płynem. Zbyt długie używanie soczewek lub ich nieodpowiednie przechowywanie wywołuje uczucie dyskomfortu oraz pieczenia oczu, a w najgorszym wypadku może wywołać zapalenie spojówek. Podobne problemy spowoduje spanie oraz ucinanie sobie krótkich drzemek w soczewkach. Kiedy oko nie jest dostatecznie dotlenione, o wiele szybciej ulega infekcjom i podrażnieniom.
Mimowolne pocieranie oczu
Pocieranie oczu to naturalny odruch wywołany sennością, uczuciem zmęczenia lub suchością gałek ocznych. Chociaż delikatne potarcie powieki przynosi chwilową ulgę, to częste powtarzanie tej czynności zwiększa ryzyko dostania się do oczu bakterii oraz brudu. Bardzo intensywne pocieranie może doprowadzić do uszkodzenia gałki ocznej, w której znajduje się wiele delikatnych naczyń krwionośnych. Nigdy nie należy trzeć oka, jeśli wpadło do niego jakieś ciało obce – powtarzanie tej czynności nie ułatwia jego usunięcia, za to często prowadzi do pogorszenia sytuacji.
Zapominanie o ochronie przed słońcem
Powinniśmy nosić okulary z filtrem UV podczas wszystkich słonecznych dni – nie tylko latem. Promienie są szkodliwe przez cały rok, a częste wpatrywanie się w słońce bez jakiejkolwiek ochrony prowadzi do powolnego pogarszania się wzroku. Warto wyposażyć się w parę dobrych okularów przeciwsłonecznych – takie akcesorium należy zawsze nosić przy sobie. Przyciemniane szkła przydadzą się podczas ciepłych, wakacyjnych dni, w trakcie zimowej zabawy na stoku, a ich działanie doceni każdy odpowiedzialny kierowca samochodu. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może powodować poparzenia gałki ocznej, czy zaćmę.
Wybieranie nieodpowiednich kosmetyków
Używanie kosmetyków zawierających konserwanty oraz substancje perfumujące może niekorzystnie wpływać na zdrowie naszych oczu. Nieodpowiednie preparaty powodują zaczerwienienie i nadmiernie łzawienie. Czasem kosmetyki stanowią siedlisko bakterii i pasożytów, które powodują niebezpieczne choroby układu wzrokowego.
Więcej informacji o zagrożeniach wynikających ze stosowania źle dobranych preparatów do pielęgnacji znajdziesz w artykule: https://kodano.pl/poradnik/kosmetyki-podraznienia-oczu.html.
Osoby, które zaczynają odczuwać drobne problemy ze wzrokiem, powinny jak najprędzej udać się do okulisty, który zdiagnozuje źródło dolegliwości i sprawi, że komfort codziennej pracy polepszy się.
Artykuł zewnętrzny.