Strona głównaNowy trend: skin cycling - hit czy kit w pielęgnacji?

Nowy trend: skin cycling – hit czy kit w pielęgnacji?

Skin cycling to uniwersalny trend w pielęgnacji twarzy, który zdobywa miliony zwolenniczek dzięki Tik-Tokowi. Aby uniknąć chaotycznego i nieregularnego stosowania substancji aktywnych, które mogą nam zaszkodzić, usystematyzowano kolejność aplikowania kwasów, retinoidów i składników regenerujących. Wszystko po to, by cera była zdrowa, pozbawiona podrażnień i stanów zapalnych. To autentyczny przełom czy zwykłe bicie piany wiodących producentów kosmetyków?

Jeżeli stosujesz składniki aktywne, takie jak kwasy AHA, retinol czy witamina C odpowiednio często i we właściwych stężeniach, możesz szybko liczyć na zamierzone efekty pielęgnacji twarzy. Jednak z różnych przyczyn panie popełniają elementarne błędy w aplikacji kosmetyków. Aby zapobiec przykrym niespodziankom, wymyślono skin cycling.

Na czym polega skin cycling?

Dokładnie rzecz biorąc, wymyśliła go dr Whitney Bowe, dermatolog z Nowego Jorku, która zasłynęła z trójwymiarowego podejścia do pielęgnacji, łączącego skórę, umysł i jelita. Doktor uważa, że o dobro cery trzeba zabiegać na wszystkich tych poziomach. W gruncie rzeczy nie jest to rozwiązanie zupełnie nowatorskie. Niewykluczone, że stosuje je wiele kobiet jako sposób na prostą i skuteczną poprawę kondycji skóry, nawet nie wiedząc, że to skin cycling.

Skin cycling jest bezpieczną kuracją przeciwzmarszczkową, która może być stosowana przez kobiety o różnym typie cery. Celem metody jest rewitalizację skóry bez uszczerbku dla jej bariery hydrolipidowej przy jednoczesnej minimalizacji podrażnień, zaczerwienień oraz łuszczenia się naskórka. Metoda upraszcza rutynę pielęgnacji skóry, dzięki czemu jest tyleż skuteczna, co łatwa w stosowaniu.

Nie znając skin cycling w codziennej pielęgnacji, możesz sięgać po silne preparaty zawierające kwasy czy retinoidy w przekonaniu, że taka kuracja pomoże twojej cerze. Niestety, to częsty błąd. Nieumiejętnie stosowane produkty kosmetyczne mogą doprowadzić do uszkodzenia bariery skórnej, przewlekłego stanu zapalnego czy nawet przyspieszyć procesy starzenia.

Czym jest cykl pielęgnacji skóry?

Skin cycling to czterodniowy harmonogram pielęgnacji, przy czym każdy etap polega na zastosowaniu różnych składników aktywnych w różny sposób działających na skórę. Każdy dzień posiada odrębny filar pielęgnacji, dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas przez wybór tylko tych produktów, których działanie jest dla nas najważniejsze.

Oprócz wieczornej pielęgnacji równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry w ciągu dnia przy pomocy kremów nawilżających oraz z filtrem chroniącym przed promieniami UV. Jakie są etapy pielęgnacji?

Harmonogram skin cycling składa się z następujących etapów:

1/ złuszczanie

2/ kuracja retinoidami

3/ regeneracja

4/ regeneracja

Pierwszego wieczoru należy złuszczyć martwy naskórek, aby ułatwić przenikanie cennych substancji aktywnych do głębszych warstw skóry, co prowadzi również do poprawy gładkości, miękkości i przywrócenia promienności cery. Skórę oczyszczamy, osuszamy i wykonujemy peeling (lepszy jest enzymatyczny niż mechaniczny). Taki rodzaj złuszczania dobrze usunie martwy naskórek, odsłoni gładką skórę, nada jej blask oraz przygotuje skórę do maksymalnego wykorzystania składników aktywnych w drugim etapie pielęgnacji. Po zmyciu kosmetyku należy zaaplikować na skórę krem nawilżający.

Drugiego wieczoru sięgamy po retinol. Retinoidy należą do najsilniejszych i najpopularniejszych składników, które warto włączyć do rutynowej pielęgnacji skóry. Na początek wybieramy niższe stężenie składnika w kosmetyku i po zbudowaniu tolerancji skóry stopniowo je zwiększamy. Najlepiej stosować go jako jedyny składnik pielęgnacji, gdyż aplikowany zbyt często, w zbyt dużym stężeniu lub połączeniu z innymi składnikami aktywnymi może doprowadzić do podrażnień.

Retinoidy działają złuszczająco i przyspieszają odnawianie naskórka, spłycają widoczne bruzdy oraz redukują widoczność zmarszczek. Ponadto składniki te regulują wydzielanie sebum oraz rozjaśniają przebarwienia. W odniesieniu do cery wrażliwej dermatolodzy zalecają serum z retinalem, który ma mniejsze działanie drażniące w porównaniu do retinolu. Działa również szybciej nawet w niższych stężeniach.

Trzeciego i czwartego dnia cyklu twoja skóra zasługuje na odpoczynek. Na tym etapie konieczna jest regeneracja bariery skórnej przy pomocy produktów nawilżających, regenerujących i łagodzących w rodzaju kwasu hialuronowego, ceramidów, gliceryny, witaminy E i niacynamidu, masła shea, wąkrotki azjatyckiej, trehalozay czy aloesu. W ten sposób dodatkowo poprawisz elastyczność i wytrzymałość skóry. Podczas tego etapu powstrzymaj się całkowicie od kwasów i retinoidów.

Czy skin cycle rzeczywiście działa?

W przypadku cer wrażliwych można spróbować wydłużonego cyklu, np. pięciodniowego z trzema dniami odpoczynku. Dla osób o tłustej skórze korzystne mogą okazać się trzy peelingi w tygodniu, a wrażliwa skóra może tolerować peeling miejscowy tylko raz w tygodniu. Aby wprowadzić zmiany rutynie, skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże dobrać najlepszy cykl dla ciebie.

Do efektów pożądanych skin cyclingu należą wygładzenie skóry, działanie przeciwzmarszczkowe, redukcja drobnych blizn, rozjaśnienie przebarwień, ujednolicenie kolorytu skóry, wyciszenie stanów zapalnych, ujędrnienie skóry twarzy, poprawa owalu twarzy, dokładne oczyszczenie skóry oraz odbudowa bariery hydrolipidowej.

Efekty stosowania tej rutyny pielęgnacyjnej można zauważyć już po kilku cyklach. Skóra staje się gładsza, systematycznie znikają przebarwienia, blizny i drobne zmarszczki, a także zmiany trądzikowe i zaskórniki.

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii