Strona głównaHobbyDomowy fitness - od czego zacząć ćwiczenie w domu

Domowy fitness – od czego zacząć ćwiczenie w domu

Aby ćwiczyć, nie trzeba chodzić na siłownię, boisko czy halę sportową. Możesz trenować bez konieczności opuszczania domu. Jeśli potrafisz wygospodarować trochę powierzchni do ćwiczeń w swoim pokoju lub w innym pomieszczeniu, to prawdopodobnie sobie poradzisz. Wystarczy ławka do ćwiczeń, by przeprowadzić efektywny trening, gdy masz na to czas. Najważniejszy jest pierwszy krok i rozpoczęcie treningów. Od czego zacząć?

Zaletą uprawiania sportu w domu jest to, że ćwiczenia nie wymagają inwestowania w sprzęt sportowy. Tak naprawdę nie musisz wydawać ani grosza. Fitness w domu bez sprzętu może być skuteczny, a przy tym wybierasz takie formy aktywności, jakie ci w danej chwili najbardziej odpowiadają.

Ćwiczenia w domu

Domowy fitness bez sprzętu to m.in. pompki, wyskoki, wykroki czy pajacyki. Aby zrobić tzw. brzuszki, połóż się na dywanie, zegnij nogi w kolanach, ręce złącz z tyłu głowy, pamiętając, że łokcie powinny być otwarte. Przy wykonywaniu ćwiczenia nie odrywaj odcinka lędźwiowego od powierzchni. Broda nie może dotykać klatki piersiowej.

Dzięki nożycom możesz wzmocnić mięśnie brzucha. Połóż się na plecach, ręce ułóż wzdłuż ciała, nogi wyprostowane. Zacznij unosić nogi w górę, tak jakby tworzyły nożyce. Pamiętaj o nieodrywaniu od powierzchni odcinka lędźwiowego. W przysiadach kluczowe znaczenie ma odpowiednia technika. Ręce trzymaj przed sobą. Następnie ugnij kolana, ale aby nie przekroczyły linii stóp. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.

Trenując w domu, możesz wykorzystać domowe sprzęty do ćwiczeń. Trening z przedmiotami codziennego użytku może być nie tylko skuteczny, ale także znacznie bardziej bezpieczny niż samodzielnie wykonywany na siłowni. Do ćwiczeń w domu przyda się krzesło. Zanim rozpoczniemy trening, trzeba jednak zadbać o odpowiednie podłoże utrzymujące krzesło w miejscu.

Ćwiczenia z krzesłem są skuteczne w treningu mięśni brzucha. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń z wykorzystaniem krzesła jest przyjęcie pozycji “deski”, gdzie nogi są oparte na krześle, a nie na podłożu. Naprzemiennie przyciągaj kolana do klatki piersiowej, powtarzając ruch piętnaście razy w trzech seriach. Z treningu na trening zwiększaj ilość powtórzeń.

Sprzęt sportowy do ćwiczeń w domu

Jakie urządzenia do ćwiczeń w domu? Podczas ćwiczeń fitness budujesz wytrzymałość oraz wzmacniasz układ sercowo-naczyniowy i tkankę mięśniową. Dlatego sprzęt do fitnessu należy dobierać w zależności od preferowanego typu ćwiczeń i kondycji. Jeśli dopiero zaczynasz lub wracasz do ćwiczeń po dłuższej przerwie, wybierz takie przyrządy, które pomogą wzmocnić całe ciało. Natomiast jeżeli jesteś doświadczonym sportowcem, zdecyduj się na sprzęt dla zaawansowanych. 

Jaki sprzęt fitness do domu? Do wyboru są m.in. piłki, skakanki, ekspandery, stepy, gumy do ćwiczeń, krążki obrotowe, wałki, rollery czy maty. Z pewnością sprawdzi się także hula hop. To przyrząd treningowy, który kojarzy się bardziej z przyjemną zabawą niż dużym wysiłkiem. Zakręcane wokół talii obręcze wzmacniają mięśnie brzucha, podkreślając kobiece wcięcia. Natomiast skakanki przydają się do wzmożonego cardio, intensywnej rozgrzewki czy właściwego treningu.

Co kupić do ćwiczeń w domu, jeżeli naszym celem jest spalenie wielu kalorii, redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa wydolność organizmu oraz wzmocnienie mięśni i stawów? Najlepszym sprzętem do ćwiczeń jest orbitrek, który angażuje niemal wszystkie grupy mięśni. Pozwala na trenowanie górnych partii ciała, które są regularnie pomijane podczas ćwiczeń na innych urządzeniach cardio.

Domowa maszyna fitness

Jeśli urządzasz własną przestrzeń do ćwiczeń i zastanawiasz się, jaki sprzęt kupić, zwróć uwagę na trenażer eliptyczny. Urządzenie łączy w sobie zalety bieżni i rowerka, jest sprzętem, z którego mogą korzystać osoby ze sporą nadwagą oraz seniorzy. Systematyczne wykonywanie wybranych ćwiczeń wzmacnia organizm, poprawia kondycję, siłę i ogólną sprawność fizyczną.

Trenażer eliptyczny ma duże koło zamachowe umieszczone z przodu. Dzięki unikalnej płynności i eliptycznemu przebiegowi ruchów ćwiczenia są wyjątkowo łagodne dla stawów. Ruch jest wydłużony, sylwetka ćwiczącego nie unosi się w pionie, a kolana nie są tak mocno uginane, jak podczas pracy na orbitreku z tylnym kołem. Domowa maszyna fitness polecana jest szczególnie osobom starszym lub po przebytych kontuzjach.

Trampolina do ćwiczenia w domu

Idealnym rozwiązaniem dla osób ćwiczących fitness w domu jest trampolina. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, poprawia kondycję i siłę mięśni nóg, brzucha i pleców, zwiększa wydolność serca i płuc, jest pomocna w redukcji stresu i poprawie nastroju, stymuluje układ limfatyczny, co pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, pomaga w koordynacji ruchów. Ćwiczenia na trampolinie w domu są bezpieczne dla stawów, a więc idealne dla osób w każdym wieku.

Trampoliny domowe mają różną elastyczność, co pozwala wprowadzić zmienność do swojej codziennej rutyny treningowej. Np. możesz rozpocząć dzień, skacząc dziesięć minut, aby zwiększyć tętno i metabolizm. Możesz też wykonać intensywny trening interwałowy, skacząc intensywnie przez 30 sekund, a następnie odpoczywać przez 30. Przyjmuje się, że dziesięć minut ćwiczeń odbijających się to odpowiednik godzinnego joggingu, 30 minut jazdy na rowerze lub 20 minut pływania.

W niewielkich mieszkaniach sprawdza się mini trampolina fitness, którą po szybkim złożeniu możesz przechowywać w dowolnym miejscu. Ile kosztuje trampolina do ćwiczeń? Cena zależy od parametrów sprzętu. Na średniej klasy trampolinę wydasz kilkaset złotych.

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii