Strona głównaZdrowiePięć dobrych nawyków, które warto wprowadzić w życie

Pięć dobrych nawyków, które warto wprowadzić w życie

Codzienność składa się z drobnych czynności, które budują całe nasze życie. Z tego punktu widzenia nawet niewielkie kroki w stronę tworzenia lepszych nawyków przyczyniają się do poprawy jakości życia. Poznaj pięć dobrych nawyków, które warto wprowadzić w życie!

1. Wysypiaj się

Sen jest niezwykle istotną częścią naszego życia, ma wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Chcesz być zdrowszy/a i czuć się lepiej? Zacznij chodzić wcześniej spać. Dorosły człowiek powinien przesypiać przeciętnie 7–9 godzin na dobę, w zależności od trybu życia i zapotrzebowania. Nie liczy się jednak wyłącznie długość snu, ale oczywiście także jego jakość. Żeby się o nią zatroszczyć, warto w pierwszej kolejności zainwestować w wygodne łóżko i komfortowy materac z wyższej półki. Jeśli śpisz z partnerką czy partnerem, powinien on być odpowiednio duży – materac 180×200 umożliwi każdemu znalezienie swojego miejsca – nawet jeśli do łóżka rodziców będzie co noc wędrowało dziecko. Dbaj o to, by wysypiać się każdej nocy!

wysypiaj-sie.jpg

2. Ćwicz każdego dnia

Codzienne ćwiczenia brzmią jak zły sen? Wcale nie musi tak być. Kluczem do sukcesu jest znalezienie takich aktywności, które sprawiają radość, ważna jest również motywacja. Regularne ćwiczenia pomagają wyrobić sobie nawyk aktywności, a po pewnym czasie ciało samo będzie domagało się ruchu. Taniec, szybki marsz, rower, orbitrek czy joga – ważne, żeby wybrane ćwiczenia sprawiały przyjemność. Pomocne w budowaniu nawyku codziennego ruszania się mogą być aplikacje, układające plan treningowy i przypominające o codziennej dawce aktywności. Śledzenie postępów również działa niezwykle mobilizująco i dodaje energii do kolejnych treningów.

3. Znajdź czas tylko dla siebie

Obecnie, kiedy przytłacza nas stres i czujemy się w większości przemęczeni, znalezienie czasu tylko dla siebie może być prawdziwym wybawieniem. Nawet gdyby miało to być tylko kilkanaście minut czytania ulubionej książki, słuchania muzyki czy gorąca kąpiel, relaks i czas spędzony tylko ze sobą pomagają uporządkować myśli i naładować baterie, by dalej mierzyć się z codziennymi wyzwaniami. Wystarczy miękki kocyk czy ulubiona kołdra i odcięcie się od powodujących stres bodźców, żeby poczuć się dużo lepiej. Powiadom domowników, że zaszywasz się na pewien czas w łóżku lub w ogrodowym hamaku i ciesz się czasem tylko dla siebie.

4. Zdrowe odżywianie krok po kroku

Wprowadzanie dobrych nawyków w sferze odżywiania często nie należy do najprostszych zadań, zwłaszcza jeśli dotychczasowa dieta odbiegała mocno od ideału. Dlatego tak ważne jest stopniowe wprowadzanie zdrowych nawyków: zastępowanie przetworzonej żywności jedzeniem przygotowywanym w domu, zwiększenie codziennej porcji warzyw i owoców lub zastępowanie mniej zdrowych źródeł tłuszczu oliwą i innymi olejami roślinnymi bogatymi w kwasy omega. Ważne jest też zminimalizowanie obecności w jadłospisie słonych i słodkich przekąsek. Jednak to również powinno odbywać się krok po kroku, ponieważ najważniejsze jest budowanie nawyków, które zostaną z nami już na stałe. Przy okazji odżywiania warto też wspomnieć o wodzie – nawyk picia wody zamiast słodkich napojów może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, a przy okazji zrzucenia kilku zbędnych kilogramów!

zdrowe-odzywianie-krok-po-kroku.jpg

5. Minimalizm – mniej znaczy więcej

Uporządkowana przestrzeń pomaga zachować spokój umysłu i wewnętrzną harmonię. Być może dlatego coraz więcej osób zaczyna dążyć do minimalizmu, pozbywając się niepotrzebnych przedmiotów i upraszczając otaczającą przestrzeń. Wprowadź nawyk zastanawiania się: czy na pewno tego potrzebuję? Odpowiedź na to pytanie bywa zaskakująca. Może się okazać, że nie tylko nie potrzeba nam kolejnych ubrań czy dekoracyjnych drobiazgów, nad którymi trudno zapanować, ale nawet… łóżka. Ciekawą koncepcją jest solidny i komfortowy materac do spania na podłodze Hilding, który wprowadza do sypialni minimalistyczny klimat, nawiązujący do kultury azjatyckiej. Warto też stawiać na jakość. Kilka przemyślanych ozdób i budujące atmosferę oświetlenie sprawią dużo lepsze wrażenie, niż nadmiar kolorów i dekoracji. Dużą zmianą będzie też poukładanie drobnych codziennych przedmiotów w koszykach czy skrzynkach, gdzie będą dobrze zorganizowane, a zarazem niewidoczne.

Stopniowo wprowadzane dobre nawyki są znacznie lepsze, niż rewolucyjne zmiany, o których tak często marzymy. Dają nam czas na przystosowanie się do nowej sytuacji i ułatwiają zakorzenienie się w naszym życiu pozytywnym zmianom, które przekładają się na poprawę jakości życia.

Materiał promocyjny.

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii