Strona głównaZnaczeniaSlang młodzieżowy: naura 

Slang młodzieżowy: naura 

Slang to język środowiskowy, który czerpie inspirację z różnych źródeł. Najwięcej słów młodzieżowych spotykamy w serwisach X (dawniej Twitter), YouTube, TikTok, Instagram oraz Facebook. W internecie karierę robi strona poświęcona slangowi miejskiemu, gdzie rodzice mogą sprawdzić niczym w słowniku Witolda Doroszewskiego o czym mówią ich dzieci. W ostatnim czasie wszedł do niego wyraz naura. Kto wie co oznacza? Nie? No to naura!

Każdy język jest żywy i ewoluuje. Do słownika języka potocznego wchodzą stale nowe wyrażenia, a niektóre z niego wypadają. Gwara młodzieżowa czerpie z internetowego trendu, mediów społecznościowych, zasobu środowiskowego lub regionalnego czy języków obcych. Slang wciąż ewoluuje. Są słowa modne latami, a niektóre wychodzą z potocznego słownika tak szybko, jak do niego weszły.

Skąd pochodzi słowo naura

Slang to język środowiskowy, który czerpie inspirację z różnych źródeł. Najwięcej słów młodzieżowych spotykamy w serwisach X (dawniej Twitter), YouTube, TikTok, Instagram oraz Facebook. W internecie karierę robi strona poświęcona slangowi miejskiemu, gdzie rodzice mogą sprawdzić niczym w słowniku Witolda Doroszewskiego o czym mówią ich dzieci.

Jak co roku, wydawnictwo PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. W poprzednich latach wygrywały słowa sztos, XD, dzban i alternatywka. Jak wynika z najnowszych badań językoznawców, obecnie popularność szybko zdobywają pov (historia przedstawiana z perspektywy jej uczestnika), slay (coś atrakcyjnego, ale także okrzyk zadowolenia), UwU (coś uroczego, słodkiego), bambik (żartobliwe określenie kogoś początkującego) oraz sigma (określenie mężczyzny pewnego siebie, odnoszącego sukcesy).

W 2021 roku zwycięzcą okazało się słowo „śpiulkolot”, które oznacza miejsce do spania (np. łóżko), a drugie miejsce przypadło wyrazowi naura. W 2022 młodzieżowym słowem roku zostało „essa” oznaczające coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (mieć essę, luz). Występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie.

W 2023 plebiscyt wygrało słowo „rel” jako wyraz zgody. Oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca. W języku boomerów zastępuje zwrot „zgadzam się z tobą” lub „potwierdzam”. Na podium znalazły się też „sigma” (osoba silna, odnosząca sukcesy, która wzbudza szacunek innych) oraz „oporowo” (intensywnie, mocno, dużo).

Co w slangu znaczy naura

Do finałowej rozgrywki, czyli internetowego głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 weszło dwadzieścia wyrazów. Wśród nich była baza (aprobata dla czegoś lub kogoś), betoniarz (stan po użyciu marihuany), krindż (żenada, wstyd), essa (coś co przychodzi łatwo), gigachad (osoba wzbudzająca podziw), pokemon (osoba wyróżniająca się ekstrawaganckim wyglądem) czy odklejka (stan oderwania od rzeczywistości). Do finału weszło również słowo naura z wymową naśladującą angielski akcent.

Co znaczy naura? Na stronie miejski.pl znajdujemy zarys definicji. Czytamy więc, że słowo zostało spopularyzowane przez Masno Gang. To grupa młodych ludzi, którzy wspólnie nagrywają filmy na YT i promują się wzajemnie. Ostatnio wydali kilka kawałków muzycznych, które są dobrze znane wśród młodzieży. Słowo wymawiane jest jak „nara”, lecz różni się tym, że „r” wymawia się z akcentem podobnym do brytyjskiego.

Inna definicja wskazuje, że to zwrot popularny wśród widzów streamera paramaxila wykorzystywany jako pożegnanie. Od zwykłego „nara” różni się długim przeciągnięciem litery „r” i zakcentowaniem jej.

Znaczenia naura

Podobnym tropem podąża internetowy słownik języka polskiego PWN, który wyjaśnia, że to skrót od „na razie”. Zwrot używany na pożegnanie, przekształcone słowo „nara” oznaczające na razie, do zobaczenia. Dziś to nie tylko pożegnanie, lecz wyraz emocji. W wymowie słowa naśladowany jest angielski akcent. Co może być ważne, słowo zostało zgłoszone w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2020, 2021, 2022.

Wikisłownik podaje, że naura to zwrot ze slangu młodzieżowego używany przy żegnaniu się z kimś. Wśród synonimów wymienia m.in. do zobaczenia, do widzenia, na razie, narcia, cześć, pa, do zobaczyska i narazicho.

Słownik na stronie Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży precyzuje, że słowa naura jako pierwszy użył Michał Baron, pseudonim Boxdel. Wymawiane jest jak [nɑːˈuː.ra] z angielskim „r”.  Ciekawostka: nauraa w języku fińskim oznacza  „śmiać się”. OJiKM to strona, na której gromadzi się słowa, wyrażenia, frazy, memy, wirale, czyli jednostki znaczeniowe istotne dla sposobu komunikacji i stylu bycia współczesnych młodych ludzi.

Naura przykłady użycia

Naura, czyli zwrot używany na pożegnanie, podobnie jak śpiulkolot, nie doczekał się dotąd większego uznania w twórczości polskich tekściarzy. Słychać go na przykład u Maty w „Patokreacji”, gdzieś między wierszami: „Na rekolekcjach, przy stole w Wigilię / Przy puszce browara i w je*anych Stanach / Na WOS-ie, polskim (naura)”.

W innych miejscach znaleźliśmy takie przykłady, jak: „Dawaj Mati, lecimy na boisko. – Nigdzie nie idę, naura frajerzy”.

„Naura, idę do śpiulkolotu”.

„Dobra, ja już będę spadał, naura”.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024 poznamy 30 listopada, gdy zakończy się głosowanie internautów organizowane przez PWN pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. Propozycje można zgłaszać do 5 listopada.

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii