Co znaczy UPO?

UPO to urzędowe poświadczenie odbioru, które jest nazwą zbiorczą dokumentów generowanych przy odbieraniu dokumentacji elektronicznej przez organy administracji publicznej, ale też podatników. Stosowane jest wyłącznie przy prawidłowym dostarczeniu pisma w formie elektronicznej. Na UPO znaleźć się muszą m.in. dane elektroniczne określające pełną nazwę odbiorcy oraz datę i godzinę doręczenia dokumentu. Ale wyraz UPO ma także znaczenie zupełnie nieoficjalne, wynikające ze współczesnego języka potocznego. Nazwanie kogoś w slangu młodzieżowym UPO zaszczytu nie przynosi.

Każdy język jest żywy i ewoluuje. Do słownika języka potocznego wchodzą stale nowe wyrażenia, a niektóre z niego wypadają. Gwara młodzieżowa czerpie z internetowego trendu, mediów społecznościowych, zasobu środowiskowego lub regionalnego czy języków obcych. Slang wciąż ewoluuje. Są słowa modne latami, a niektóre wychodzą z potocznego słownika tak szybko, jak do niego weszły.

Upo – co to znaczy

Slang to język środowiskowy, który czerpie inspirację z różnych źródeł. Najwięcej słów młodzieżowych spotykamy w serwisach X (dawniej Twitter), YouTube, TikTok, Instagram oraz Facebook. W internecie karierę robi strona poświęcona slangowi miejskiemu, gdzie rodzice mogą sprawdzić niczym w słowniku Witolda Doroszewskiego o czym mówią ich dzieci.

Jak co roku, wydawnictwo PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. W poprzednich latach wygrywały słowa sztos, XD, dzban i alternatywka. Jak wynika z najnowszych badań językoznawców, obecnie popularność szybko zdobywają pov (historia przedstawiana z perspektywy jej uczestnika), slay (coś atrakcyjnego, ale także okrzyk zadowolenia), UwU (coś uroczego, słodkiego), bambik (żartobliwe określenie kogoś początkującego) oraz sigma (określenie mężczyzny pewnego siebie, odnoszącego sukcesy).

W 2021 roku zwycięzcą okazało się słowo „śpiulkolot”, które oznacza miejsce do spania (np. łóżko). Drugie miejsce zajęło słowo „naura”, czyli „na razie”, a trzecie „twoja stara”, używane jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? W 2022 młodzieżowym słowem roku zostało „essa” oznaczające coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (mieć essę, luz). Występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie.

Skąd pochodzi słowo upo

W 2023 plebiscyt wygrało słowo „rel” jako wyraz zgody. Oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca. W języku boomerów zastępuje zwrot „zgadzam się z tobą” lub „potwierdzam”. Na podium znalazły się też „sigma” (osoba silna, odnosząca sukcesy, która wzbudza szacunek innych) oraz „oporowo” (intensywnie, mocno, dużo).

Młodzieżowe słowo roku 2024 poznamy 30 listopada, gdy zakończy się głosowanie internautów organizowane przez PWN pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. Być może karierę zrobi wtedy słowo upo, bo do 5 listopada można zgłaszać propozycje.

Co to znaczy upo? W internetowym słowniku języka polskiego PWN upo nie figuruje. Na innej stronie zajmującej się leksyką znajdujemy potwierdzenie, że UPO to skrót, który może oznaczać różne terminy w zależności od kontekstu, a jego interpretacja może się różnić w różnych dziedzinach, takich jak technologia, biznes, edukacja, geografia, administracja, prawo i inne wyspecjalizowane obszary. Dla autorów strony UPO może oznaczać m.in. United Planning Organization, University Planning Office, Universidad Pablo de Olavide, a nawet umundurowanego policjanta.

Znaczenie słowa upo

W ostatnich latach emotikony utworzone z liter, takie jak UwU (coś ślicznego, uroczego, słodkiego) zyskują status samodzielnych leksemów z wyraźnie zdefiniowanymi znaczeniami, co świadczy o ewolucji języka w erze cyfrowej.

Co oznacza upo w slangu? Wytłumaczenie znajdujemy na stronie ortograf.pl, które odnotowuje istnienie Urzędowego Poświadczenie Odbioru, ale także wchodzącego do języka młodzieżowego skrótu zapisywanego zwykle małymi literami jako określenie osoby dziwnej, mało inteligentnej.

Upo – wyjaśnienie

Dopiero look na strony poświęcone językowi miejskiemu rozjaśnia sprawę. Upo to zwrot obraźliwy kierowany do osób upośledzonych lub zachowujących się tak, jak osoby upośledzone na umyśle. Potocznie skrót od „upośledzony”. Używany jest w odniesieniu do osób dziwnych, odstających od ogólnie przyjętych norm. Przykład? „Nazwał mnie UPO, bo przyszedłem na tę imprezę w garniturze”.

– W slangu młodzieżowym to z kolei pejoratywne określenie osoby upośledzonej umysłowo, w jakiś sposób różniącej się od reszty grupy – czytamy w sieci na stronie zajmującej się interpunkcją. Czy to dobra definicja upo?

W sieci znajdujemy również inne przykłady użycia upo. „Ten jego syn to jest jakiś upo upo. – Nie mów tak, to przewalona sytuacja”. Albo „Haha, obczaj co robię! – Mordo, przestań, bo zachowuje się jak jakiś upo upo”. Z powyższego wynika jednoznacznie, że nie jest to jednak Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli generowany automatycznie numer potwierdzający prawidłowe złożenie deklaracji podatkowej.

Znaczenie i użycie słowa upo

Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży wyjaśnia, że w ten sposób można mówić potocznie o kimś głupim, mało inteligentnym, dziwnym, kto ma nie po kolei w głowie. Innymi słowy obraźliwie o kimś w kontekście osoby zachowującej się nienormalnie.

Jest to więc leksem będący skrótem od słowa upośledzony, popularny w mediach społecznościowych i bezpośredniej konwersacji. Natomiast słowo upoś ma wydźwięk bardziej żartobliwy. „Ale ty jesteś UPO!” lub „Coś ci dolega, gadasz jak UPO” czy wprost „Upoś z ciebie, ziom”.

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii