Strona głównaKultura“Kapie drip” - co to znaczy?

“Kapie drip” – co to znaczy?

Każdy język jest żywy i ewoluuje. Do słownika języka potocznego wchodzą stale nowe wyrażenia, a niektóre z niego wypadają. „Jest klawo” – mówi dzisiejszy pięćdziesięciolatek, ale jego dzieci mają prawo tego nie rozumieć. „Jest cool” – powiedzą, a chwilę później zasypią rodziców setką wyrażeń, którymi komunikują się z rówieśnikami. Jeśli wiec nawet dziesięć lat w rozwoju języka młodzieży to epoka, poznajmy znaczenie słów, dzięki którym dogadują ze sobą różne pokolenia. Zacznijmy od “kapie drip”.

Slang to język środowiskowy, który czerpie inspirację z różnych źródeł. Gwara młodzieżowa czerpie z internetowego trendu, mediów społecznościowych, zasobu środowiskowego lub regionalnego czy języków obcych. Slang wciąż ewoluuje. Są słowa modne latami, a niektóre wypadają z potocznego słownika tak szybko, jak do niego weszły.

Młodzieżowy slang – jak go zrozumieć?

Najwięcej słów młodzieżowych spotykamy w serwisach X (dawniej Twitter), YouTube, TikTok, Instagram oraz Facebook. W internecie karierę robi strona poświęcona slangowi miejskiemu, gdzie rodzice mogą sprawdzić niczym w słowniku Witolda Doroszewskiego o czym mówią ich dzieci. Jak co roku, wydawnictwo PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. W 2021 roku zwycięzcą okazało się słowo „śpiulkolot”, które oznacza miejsce do spania (np. łóżko). Drugie miejsce zajęło słowo „naura”, czyli „na razie”, a trzecie „twoja stara”, używane jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto?

W poprzednich latach wygrywały słowa sztos, XD, dzban i alternatywka. Jak wynika z najnowszych badań językoznawców, obecnie popularność szybko zdobywają pov (historia przedstawiana z perspektywy jej uczestnika), slay (coś atrakcyjnego, ale także okrzyk zadowolenia), UwU (coś uroczego, słodkiego), bambik (żartobliwe określenie kogoś początkującego) oraz sigma (określenie mężczyzny pewnego siebie, odnoszącego sukcesy).

Główną cechą charakterystyczną języka młodzieży jest skrótowość. Slang dąży do maksymalnego skrócenia danego słowa lub grupy słów bez utraty znaczenia. Słownik miejski uwzględnia takie wyrażenia, jak dziena (dziękuję), szur (wariat, szurnięty człowiek), impra (impreza), uro (urodziny) w porzo, w porz (w porządku), siemka (jak się masz, cześć, dzień dobry, do widzenia), narka (na razie, do zobaczenia) czy do zo (do zobaczenia).

Współczesny słownik ulega emotikonizacji, czyli tendencji do wyrażania emocji za pomocą znaków graficznych, np. XD (żartuję, śmieszne), a także wpływom języka angielskiego. Źródłem znacznej części słów popularnych wśród młodzieży jest angielszczyzna, m.in. creepy (straszny, przerażający), cringe (żenada, żałosne), elo (cześć), IMO, IMHO (moim zdaniem, szczerze), LOL (śmieszne, żartuję), WTF (o co, k***, chodzi?).

Młodzieżowy slang wciąż się zmienia

Aby nie odlecieć w rozmowie z dziećmi, warto wiedzieć, że fejm oznacza popularność, YOLO – żyje się tylko raz, SWAG – lansowanie się, LEL (kiedyś LOL) – śmiać się głośno.

Słowo „OK” okazało się za długie, dlatego w sieci młodzież stosuje K. Hejty to wyładowywanie negatywnych emocji w internecie, a lajki oznaczają nie tylko coś, co podoba się w mediach społecznościowych, ale także coraz częściej w codziennym języku.

Coraz popularniejszymi wyrazami w slangu młodzieżowym są dzban (osoba głupia), boomer (starzec, niekumaty), srogo (grubo), crushować (podkochiwać się w kimś), mrozi (w odniesieniu do żenującej sytuacji), rel (gdy popieramy czyjeś zdanie), jajks (w odpowiedzi na przykrą historię, w stylu przestarzałego „o kurczę”). Mamy również dymy (poważna kłótnia, awantura) oraz chad (mężczyzna dobrze zbudowany).

“Kapie drip” – co to znaczy

Wypada znać polskie znaczenie określenia drip. Słowo zostało zapożyczone ze slangu amerykańskiego jako odpowiednik słowa swag. Drip stał się najpopularniejszym slangowym określeniem 2018 w amerykańskim rapie. Do jego upowszechnienia przyznają się m.in. Gunna i Lil Baby (ich największy hit to „Drip Too Hard”) oraz Sauce, znany raper z Houston.  Wyraz drip w słownikowym języku angielskim oznacza m.in. „kapać, cieknąć, ociekać”. W użyciu przenośnym „to drip with” oznacza „mieć czegoś dużo”. Np. dripping with jewellery to „kapiący biżuterią”.

Artyści i influencerzy amerykańscy często używają słowa „kropelka”, aby opisać swój styl ubioru i pewność siebie. W tym kontekście „kropelka” często kojarzy się z markową odzieżą i dodatkami, ostentacyjną biżuterią i elementami mody wyznaczającymi trendy. W tym znaczeniu można więc ociekać pieniędzmi, modnymi ubraniami lub zaufaniem. W slangu amerykańskim słowo drip używane jest często jako czasownik (dripping). Dlatego polskie nastolatki mówią, że ktoś „kapie dripem”, czyli jest oryginalnie ubrany.

Co znaczy że ktoś ma Drip?

W polskim slangu młodzieżowym drip to młodzieżowe określenie atrakcyjnej i modnej stylizacji, dobrego czy oryginalnego wyglądu, czyli „stylówki”, a także dobrego flow rapera. W modzie i streetwearze słowem tym określa się bardzo modny styl ubioru, który łączy elementy mody miejskiej, odzieży sportowej i luksusu.

Co to jest drip styl? Styl drip charakteryzuje się łączeniem wygodnej, swobodnej odzieży z designerskimi dodatkami i odzieżą. Na jednym z portali odnotowujących pojawienie się nowych słów slangowych znaleźliśmy definicję słowa drip. Według tej interpretacji, wyrażenie ma bardzo podobne znaczenie do SWAG.

„Jest to po prostu zajebisty styl podziwiany przez innych. Odnosi się do ubioru, wyglądu i ogólnego stylu bycia” – tłumaczy autor wpisu, a jako przykład użycia słowa podaje: „Ale się z niego zrobił zajebisty drip. Zawsze mówiłem, że on ma potencjał na zajebistego ziomka”.

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii