Strona głównaHobbyNowości książkowe dla młodzieży - co obecnie jest na topie?

Nowości książkowe dla młodzieży – co obecnie jest na topie?

Okres dojrzewania to czas pierwszych przyjaźni i pierwszych miłości, gdy nasze dorastające dzieci przeżywają pierwsze porażki życiowe. W świecie wszechobecnego internetu i mediów elektronicznych nieocenioną wartość mają książki. Dzięki nim młodzi czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterami ulubionych powieści, co może dać im ukojenie w trudnych chwilach albo przenieść się w alternatywny świat, aby oderwać się od wirtualnej rzeczywistości. Co obecnie czytają młodzi, którym książka nie szkodzi?

Wbrew dość powszechnym opiniom, odsetek czytającej młodzieży jest w Polsce wyższy niż dorosłych czytelników. Przeczy to obiegowej tezie, że młodzi pochłonięci są wyłącznie internetem, a szczególnie mediami społecznościowymi. Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, poziom czytelnictwa wśród nastolatków wciąż rośnie i obecnie wynosi ok. 65 proc.

Jakie książki najchętniej czyta młodzież?

Badania potwierdzają, że wszystkie gatunki wybierane przez nastolatków odnoszą się głównie do problemów i emocji, które są typowe dla wieku młodzieńczego. Nastolatkowie najchętniej sięgają po książki przygodowe i literaturę fantasy. Kolejną grupą książek, na którą młodzież zwraca szczególną uwagę są historie o wampirach. Powieściami z wątkami obyczajowo-romansowymi zainteresowane są dziewczęta.

Młodzież chętnie sięga po książki z własnego wyboru, ale wciąż traktuje konieczność czytania szkolnych lektur jako przykry obowiązek. Z badania Biblioteki Narodowej wynika, że na liście szkolnych lektur nastolatkowie najchętniej widzieliby książki o tematyce fantastyczno-przygodowej. Młodzi niechętnie czytają lektury nawet jeśli lista zalecana uczniom obejmuje światowe bestsellery.

Jakie książki warto przeczytać dla młodzieży?

Niezależnie od indywidualnych zainteresowań młodzież szuka książek, które poruszają temat relacji, rodziny, przyjaźni, pierwszych miłości, tolerancji, walki, cierpienia, poszukiwania tożsamości i spełniania marzeń. Młodzi cenią książki opowiadające o przygodach i odkrywaniu skarbów. Starsza młodzież przeżywająca pierwsze miłości chętnie sięga po powieści opisujące uczucia rodzące się między nastolatkami i problemy z tym związane.

W jednej z warszawskich księgarni na szczycie listy książek, które warto przeczytać jest „Sprzedawca marzeń” Katarzyny Ryrych, poruszająca historia Julka, który musi szybko dorosnąć w wojennej rzeczywistości. Księgarze polecają „Zielone martensy” Joanny Jagiełło, powieść o miłości i samotności nagrodzoną w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Wysokie miejsce na liście zajmuje „Bjorn. Noc wilków” Pawła Wakuły, który zabiera czytelników w podróż do świata wikingów i przedstawia losy awanturniczego wojownika.

Top książki dla młodzieży

W innej księgarni wskazano najlepsze książki młodzieżowe 2024 TOP 10. Zestawienie tworzą:

1. Harry Potter (seria książek i filmów) – J.K. Rowling

2. Heartstopper – Alice Oseman

3. Genialne umysły. The Naturals. The Inheritance Games – Jennifer Lynn Barnes

4. Pamiętnik księżniczki – Meg Cabot

5. Lato złamanych zasad – K.L. Walther

6. Jeden dzień – David Nicholls

7. Diuna – Frank Herbert

8. Szóstka wron – Leigh Bardugo

9. Rodzina Monet – Weronika Marczak

10. Felix, Net i Nika – Rafał Kosik

Znana wszystkim seria „Harry Potter” opisuje magiczne przygody ucznia Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie przeplatane uniwersalnymi tematami dojrzewania, przyjaźni i konfrontacji z trudnościami. Seria zdobyła ogromną popularność na całym świecie i została zekranizowana, przyczyniając się do jeszcze większego rozgłosu.

Z kolei „Heartstopper” Alice Oseman to książka (i serial w Netfliksie) poruszająca problematykę LGBTQ+. Historia o miłości między dwoma uczniami brytyjskiego liceum, która opowiada o akceptacji, pierwszej miłości i trudnościach, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Wysoko na liście polskich autorów jest Wernika Marczak z „Rodziną Monet”, powieścią obyczajową dla młodzieży 15+, która zagłębia się w złożone relacje rodzinne, tajemnice i poszukiwanie własnej tożsamości.

Jakie książki polecacie dla 13-latki?

Książki dla 13-latki najczęściej dotyczą relacji czy trudności w ich nawiązywaniu. Może to być „Chłopak z lasu” szwedzkiego pisarza Martena Melina, która opowiada o 13-letniej Monie spędzającej wakacje na codziennym pływaniu. Pewnego dnia spotyka chłopka lekceważącego higienę oraz panicznie bojącego się wody. Powoli rodzi się między nimi fascynacja, która przechodzi w zauroczenie.

Jakie książki dla 16-latki?

Ważną książką dla 16-latki może być „O Melba!” Grażyny Bąkiewicz. Nastoletnia Malina ma nietypowe życie. Jej mamą jest znaną dziennikarką śledczą, której styl pracy wymusza liczne przeprowadzki. Dziewczyna zmęczona brakiem przynależności i ciągłymi zmianami postanawia zamieszkać u babci, by znaleźć w końcu spokój i wytchnienie. Okazuje się jednak, że sielankowe życie ma czarną stronę.

Co kupić osobie, która lubi czytać książki?

Polecamy zakładki indeksujące przeznaczone dla osób, które lubią zaznaczać w książkach ulubione fragmenty oraz dodawać krótkie notatki, ale nie chcą zniszczyć kart książki. Dzięki przyklejanym kolorowym karteczkom można zaznaczać i zapisywać to, co się chce. Po odklejeniu karteczki nie zostawiają śladów na stronie.

Równie praktycznym rozwiązaniem jest uchwyt do książki, dzięki któremu można ją ustawić otwartą na konkretnej stronie. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla książek kucharskich, bo pozwala uniknąć dotykania stron rękoma ubrudzonymi składnikami przyrządzanej właśnie potrawy.

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii