Strona głównaZnaczeniaSlang młodzieżowy: “chad”

Slang młodzieżowy: “chad”

Każde kolejne pokolenie Polaków posługuje się słownictwem, które na ogół nie jest zrozumiałe przez poprzednie generacje. Współczesna gwara młodzieżowa czerpie z internetowego trendu, mediów społecznościowych, zasobu środowiskowego lub regionalnego czy języków obcych. Dlatego niektóre nowe słowa szybko wchodzą do słownika języka potocznego, ale równie szybko z niego wypadają. W slangu młodzieżowym karierę robi słowo „chad”. Zakład, że przeciętny boomer nie ma pojęcia o co chodzi.

Najwięcej słów młodzieżowych spotykamy w serwisach X (dawniej Twitter), YouTube, TikTok, Instagram oraz Facebook. W internecie dostępna jest strona poświęcona slangowi miejskiemu, gdzie rodzice mogą sprawdzić niczym w słowniku Witolda Doroszewskiego o czym mówią ich dzieci. Wiele z tych słów zgłoszono do kolejnych edycji plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku.

Skąd pochodzi słowo chad

Słownik języka angielskiego zna co najmniej dwa znaczenia słowa „chad”. To anglosaskie imię męskie (zdrobnienie od Charles czy Chadwick) pochodzenia walijskiego, modernizowana forma staroangielskiego „Ceadda” od walijskiego słowa „cad”, czyli „bitwa”. Aż do XX wieku było rzadko nadawane, ale na początku XXI wieku jest najbardziej popularnym imieniem dla chłopców w USA. Chad to także mężczyzna mający powodzenie u płci przeciwnej, lecz niezbyt rozgarnięty umysłowo. Taki niekumaty młody przystojniak jest często bohaterem memów.

W znaczeniu medycznym ChAD to poważna choroba zwana psychozą maniakalno-depresyjną. Rozpoczyna się najczęściej w młodym wieku i przejawia się stopniowo obniżającym się nastrojem, czyli smutkiem, utratą radości i cieszenia się tym, co do tej pory sprawiało radość. W nasilonej depresji mogą występować m.in. niezgodne z rzeczywistością poczucie winy, kary, grzechu, ubóstwa czy katastrofy lub nawet halucynacje słuchowe.

Chad – wyjaśnienie

W języku polskim czad to nazwa państwa w Afryce, ale także trujący gaz powstający na skutek spalania węgla przy niedostatecznym dopływie powietrza albo potocznie woń spalenizny. Pokolenie rodziców i dziadków współczesnych nastolatków mówiło o czymś, że jest czadowe, mając na myśli coś wspaniałego, niezwykłego i ekscytującego. Czadowa była muzyka rockowa ze względu na swoją siłę i dynamikę. Jeśli dzisiaj usłyszymy, że coś jest czadowe lub klawe, z pewnością powie to boomer.

Chyba nikt już nie pamięta, że w języku polskim jest słowo „hadki”. To jedno z tych zaginionych słów, które funkcjonowały w pokoleniu imigrantów zza Buga jako zapożyczenie z języka białoruskiego. Hadki to ktoś (lub coś) obrzydliwy i ohydny, którego hadko (wstyd) słuchać i oglądać.

Chad – co to znaczy

Na stronie Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży znajdujemy obszerne objaśnienia. Chad to bardzo przystojny, wysoki, wysportowany chłopak, u którego uroda idzie zazwyczaj w parze z inteligencją. Ma powodzenie u kobiet, dlatego chad jest wskazywany jako przeciwieństwo przegrywa lub incela. W skali atrakcyjności można mu przyznać 9-10 na 10, przy czym żyjący w towarzyskiej izolacji incele zyskują na tej skali wartości poniżej 5.

„Słowo wywodzi się z internetowej manosfery, ale w slangu młodzieżowym zyskuje zwykle pozytywną waloryzację. Wzmacnia ją paronimia – wymowa [czad] oraz wyraz czad „świetnie”. Niektórzy wskazują podobieństwo rysunku szczęki chada do konturu afrykańskiego kraju Czad” – czytamy na stronie Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. W rysunkach w manosferze chad jest oznaczany wyraźnym nazwiskiem i często przedstawiany jako umięśniony blondyn o bardzo wyraźnych męskich cechach.

Definicja chad

W słowniku slangu miejskiego znajdujemy definicję, wedle której chad to młody mężczyzna w okolicach wieku licealnego lub studenckiego. Jego głównym zainteresowaniem jest siłownia. Ma przynajmniej 180 cm wzrostu, męskie rysy twarzy i umięśnione ciało. Dzięki swojej aparycji ma wiele przelotnych kontaktów seksualnych z atrakcyjnymi kobietami. Dziewczyny zalicza na każdej imprezie.

Chad w slangu

Co to znaczy słowo chad? Slangowe określenie „chad” powstało w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. To pejoratywne pojęcie dotyczyło wszystkich atrakcyjnych mężczyzn, którzy odnoszą sukcesy seksualne z kobietami. Ponownie pojawiło się w latach 90. w Chicago, gdzie odnosiło się do młodych, bogatych białych mężczyzn z północnych przedmieść miasta, zazwyczaj singli mających powiedzenie u kobiet.

Kilka lat później w serialu „Skin Deep” zobaczyliśmy epizod, w którym nieatrakcyjny bohater kopiuje tożsamość swojego przystojnego kolegi Chada. W ten sposób wytworzył się obraz stereotypowego Chada, który używany jest teraz w internecie. W USA Chad jest opisywany jako heteroseksualny biały mężczyzna, zwykle blondyn, który ma dobrą posadę, jest wysportowany, aktywny seksualnie i dobrze wyposażony.

W tym kręgu znaczeniowym znajdujemy również termin „gigachad”, który podobno powstał w 2017 roku po tym, gdy ktoś na forum w reakcji na zdjęcie umięśnionego mężczyzny stwierdził, że jest to gigachad, doskonały ludzki okaz przeznaczony do poprowadzenia nas przeciwko reptilianom. Chadów nazywa się też „mężczyznami alfa”, a więc dominującymi społecznie i przyciągającymi kobiety, które skupiają się tylko na wyglądzie mężczyzn i traktują ich przedmiotowo.

Znaczenie i użycie słowa chad

Przeciwieństwem chada jest incel, który definiuje swój antonim jako atrakcyjnego i bezczelnie uwodzicielskiego faceta, któremu nie oprze się żadna kobieta. Chad jest muskularny, wysoki i bogaty, wyróżnia się grubą szyją, szerokim podbródkiem, kwadratową szczęką i wydatnymi kośćmi policzkowymi. Takimi nierealistycznymi cechami okrada inceli z kobiet.

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii