Strona głównaZnaczenia Slang młodzieżowy: kim jest sigma?

 Slang młodzieżowy: kim jest sigma?

Każdego roku w słowniku potocznej polszczyzny pojawiają się nowe słowa, które równie szybko z niego wypadają. Do języka codziennego trafiają wyrażenia ze slangu mlodzieżowego, dla którego inspiracją są internetowy trend, social media, języki obce czy rap. Niektóre słowa pozostają w słowniku na dłużej i choćby z tej przyczyny warto je znać. Współczesna młodzież coraz rzadziej rozumie Mickiewicza, ale i Mickiewicz miałby kłopot ze zrozumieniem naszej młodzieży. Wieszcz z pewnością nie wiedziałby, kim jest sigma.

Slang to język środowiskowy, który czerpie inspirację z różnych źródeł. Gwara młodzieżowa zapożycza z internetowego trendu, mediów społecznościowych, zasobu środowiskowego lub regionalnego czy języków obcych. Slang wciąż ewoluuje. Są słowa modne latami, a niektóre wypadają z potocznego słownika tak szybko, jak do niego weszły.

Slang młodzieżowy – sigma

Najwięcej słów młodzieżowych spotykamy w serwisach X (dawniej Twitter), YouTube, TikTok, Instagram oraz Facebook. W internecie karierę robi strona poświęcona slangowi miejskiemu, gdzie rodzice mogą sprawdzić niczym w słowniku Witolda Doroszewskiego o czym mówią ich dzieci. Co roku wydawnictwo PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. W zestawie z 2023 znalazł się wyraz sigma.

W poprzednich latach w finałowych “20” plebiscytu uwzględniano takie słowa, jak m.in. śpiulkolot ((miejsce do spania, np. łóżko), naura (na razie), twoja stara (używane jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto?), sztos, XD, dzban i alternatywka. Jak wynika z najnowszych badań językoznawców, obecnie popularność szybko zdobywają pov (historia przedstawiana z perspektywy jej uczestnika), slay (coś atrakcyjnego, ale także okrzyk zadowolenia), UwU (coś uroczego, słodkiego), bambik (żartobliwe określenie kogoś początkującego) oraz sigma (określenie mężczyzny pewnego siebie, odnoszącego sukcesy).

Główną cechą charakterystyczną języka młodzieży jest skrótowość. Slang dąży do maksymalnego skrócenia danego słowa lub grupy słów bez utraty znaczenia. Słownik miejski uwzględnia takie wyrażenia, jak dziena (dziękuję), szur (wariat, szurnięty człowiek), impra (impreza), uro (urodziny) w porzo, w porz (w porządku), siemka (jak się masz, cześć, dzień dobry, do widzenia), narka (na razie, do zobaczenia) czy do zo (do zobaczenia).

Współczesny słownik ulega emotikonizacji, czyli tendencji do wyrażania emocji za pomocą znaków graficznych, np. XD (żartuję, śmieszne), a także wpływom języka angielskiego. Źródłem znacznej części słów popularnych wśród młodzieży jest angielszczyzna, m.in. creepy (straszny, przerażający), cringe (żenada, żałosne), elo (cześć), IMO, IMHO (moim zdaniem, szczerze), LOL (śmieszne, żartuję), WTF (o co, k***, chodzi?).

Sigma – co oznacza w slangu

Coraz popularniejszymi wyrazami w slangu młodzieżowym są dzban (osoba głupia), boomer (starzec, niekumaty), srogo (grubo), crushować (podkochiwać się w kimś), mrozi (w odniesieniu do żenującej sytuacji), jajks (w odpowiedzi na przykrą historię, w stylu przestarzałego „o kurczę”). Mamy również dymy (poważna kłótnia, awantura), chad (mężczyzna dobrze zbudowany) oraz drip (atrakcyjna stylizacja, oryginalny wygląd). Jeśli więc ktoś ma na sobie kosztowną odzież ze złotą biżuterią, to kapie dripem.

W ubiegłorocznej edycji plebiscytu PWN wygrało słowo rel, skrócony wariant angielskiego relatable, czyli możliwy do powiązania z tematem. W ten prosty sposób potwierdzamy to, co mówił nasz przedmówca. Dzięki użyciu rel nie musimy  rozwijać myśli. Rozmówca wie, że czujemy to samo czy zgadzamy sie z nim. Rel jest szybką puentą w rozmowie.

Jak podaje słownik miejski.pl, rel to coś, z czym możesz się utożsamić, z zachowaniem, sytuacją, itd. Po prostu jest to coś, z czym się zgadzasz i możesz odnieść do tego swoje doświadczenia. “Szkoła jest mega stresująca” – mówi nastoletni uczeń, a jego równieśnik z ławy szkolnej odpowiada: “Rel, jest traumą, jakich mało”.

Definicja sigma w slangu

W 2023 roku drugie miejsce w plebiscycie zajęło słowo sigma, a trzecie oporowo. Jakie jest znaczenie sigma wśród młodzieży? Mówiąc najkrócej, to określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Natomiast oporowo jest synonimem wyrażenia do oporu, czyli mocno, intensywnie, do końca. W komentarzu jury do rozstrzygnięcia plebiscytu stwierdzono, ze wyraz sigma jest bardzo popularnym obecnie określeniem osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy.

Kim jest sigma – wyjaśnienie

W internetowym słowniku języka polskiego PWN zamieszczono definicję słowa sigma. – To określenie wywodzące się z manosfery i odnoszące się do mężczyzny niezależnego, intrygującego, pewnego siebie. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, odnosi sukcesy, ale się z tym nie afiszuje. Współcześnie, coraz częściej używane na określenie każdej osoby (także kobiety), która cieszy się z jakiegoś osiągnięcia; wyrażenie podziwu.

Sigma – kto to jest

W słowniku miejski.pl znajdujemy definicje wyrazu sporządzane przez czytelników. Zdaniem jednego z nich, sigma to “swego rodzaju samiec alfa, który jest cichy, nie powtarzający za głupiej tłuszczy przy tym potężnie inteligentny i potrafiący poradzić sobie w trudnej sytuacji”. Inny czytelnik uważa, że “samiec alfa jest mężczyzną o wysokim ilorazie inteligencji, zbudowanej sylwetce oraz kulturze osobistej. Uważa się, że „olśniewa wyglądem”. Słowo to jest często używane w kontekście Pavela Phooma, tajskiego aktora”.

 

 

 

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii