Strona głównaInspiracjeUrban jungle - co to za styl i czym się charakteryzuje?

Urban jungle – co to za styl i czym się charakteryzuje?

Ubran jungle to jeden z najmłodszych i najmodniejszych stylów wnętrzarskich. Dzięki różnym aranżacjom z udziałem tropikalnych roślin wnętrza zyskują naturalny charakter. Styl wyróżnia się wykorzystaniem naturalnych materiałów wykończeniowych, zastosowaniem mebli z surowców organicznych oraz dekoracji ze wzorami roślinnymi. Ociera się to czasem kicz, a sztuką jest uzyskanie wrażenia typowej dla dżungli nadmiarowości oraz harmonii sprzyjającej komfortowemu wypoczynkowi.

Styl urban jungle jest namiastką dżungli w miejskiej rzeczywistości. Nawiązuje do dzikiej, egzotycznej przyrody, dlatego główną rolę w tym stylu odgrywa jasna zieleń. Oryginalnymi liściastymi dodatkami można ożywić wnętrze mieszkania i domu. Dzięki małej, zielonej oazie ludzie lepiej odpoczywają. Mieszkanie można także wyposażyć w sztuczne rośliny, które wpłyną na samopoczucie równie korzystnie, a do tego są łatwiejsze w utrzymaniu.

Styl urban jungle – co to

Czym charakteryzuje się styl urban jungle? Miejska dżungla we wnętrzach to przeciwieństwo oszczędnych aranżacji w stylu skandynawskim czy industrialnym. W ostatnich latach cieszy się dużą popularnością również ze względu na pandemię. Zamknięci w domu, zatęskniliśmy za naturą i wolnością. Styl sprawdził się szczególnie w większych miastach zmęczonych betonozą i szarością za oknami.

Styl urban jungle w domu pozwala wpuścić do środka przyrodę. Kocha rośliny, zieleń, egzotyczne dodatki i podróżnicze akcenty. Rośliny większe lub mniejsze, rodzime lub egzotyczne ustawiamy na meblach, parapetach lub wprost na podłodze. Preferowane są naturalne materiały, z których wykonano meble i tekstylia. Dodatki kojarzą się z tropikami i dalekimi wojażami.

Urban jungle wnętrza

Miejska dżungla to złudzenie wolności, którą symbolizują palmowe liście, wielkie kwiaty, liany, egzotyczne ptaki i dzikie zwierzęta. Intensywne zielenie, turkusy, czerwienie, kolor musztardowy w połączeniu ze złotem czy drewnem pomogą stworzyć prywatną miejską dżunglę. Jeśli ma z nami zostać na dłużej lub właśnie w takim stylu chcemy urządzić nowe mieszkanie, możliwości jest wiele. Jeżeli chcemy wprowadzić dżungle do wyposażonego już mieszkania, warto zastosować kilka dekoratorskich sztuczek.

Urban jungle – jakie kwiaty

Budując namiastkę dżungli we wnętrzu, powinniśmy postawić na liście i kwiaty w mieszkaniu – prawdziwe, ale też na tapetach, grafikach oraz tekstyliach. Niezwykle popularne są oprawione grafiki różnych rodzajów liści, które można kupić pojedynczo, ale również w zestawie, tworząc gustowny dodatek.

Kwiaty do miejskiej dżungli to prawdziwy bananowiec, palma czy bambus w sypialni, salonie czy przewdpokoju. Wszystko to sprawdzi się idealnie. Do mniejszych wnętrz rekomendowane są lucky bamboo. Na stole powinny zawsze stać świeże owoce, najlepiej w drewnianej czy ceramicznej misie w kształcie liścia. Wnętrza możemy ozdobić figurkami owoców, np. ananasa.

Urban jungle w sypialni

Aby w sypialni królowała zieleń, można wypełnić ją roślinami doniczkowymi. Do wyboru są popularne monstery, efektowne paprocie, łatwe w utrzymaniu sukulenty, takie jak kaktusy czy aloes. Wybieraj rośliny, w których towarzystwie dobrze się czujesz. W ten sposób możesz zmienić klimat w pomieszczeniach, gdyż część żywych roślin oczyszcza powietrze. Zaaranżuj dodatki z drewna, kamienia, wełny, lnu czy wikliny. Surowce takie wprowadzają niepowtarzalny klimat do sypialni oraz sprawdzą się jako tło dla roślin doniczkowych.

W stylu urban jungle warto postawić na tapicerowane łóżko inspirowane estetyką kolonialną. Nadają się wełniane koce czy lniane narzuty. Z zielenią najlepiej skomponują się szafy w ciemnym odcieniu, najlepiej utrzymane w stylistyce kolonialnej. Miejska dżungla pełna jest klimatycznych dodatków, takich jak egzotyczne figurki. Na miejscu są wszelkiego rodzaju akcenty podróżnicze, w tym zdjęcia z wakacji zawieszone w ramkach na ścianie.

Salon urban jungle

W salonie można pozwolić sobie na więcej fantazji. Odważnie łączmy kolory, faktury, wzory i tekstylia, pamiętając, że we wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Dekoratorzy zalecają zieleń w każdej odsłonie – grynszpan, oliwkowy, khaki, miętowy czy butelkowozielony. Przydatne są tapety z motywami roślinnymi, co pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni.  

Meble wypoczynkowe inspirowane stylistyką miejskiej dżungli to z jednej strony funkcjonalne, a z drugiej designerskie elementy wystroju. W obiciach i tapicerkach króluje połączenie zieleni oraz beżu i brązu. Bujna roślinność, która otacza stylowe sofy, kanapy, fotele i pufy daje poczucie odpoczynku na łonie natury. Wnętrza zaaranżowane w klimacie dżungli ocierają się niekiedy o barokową przesadę, a czasem nawet o kicz.

Oprócz ciemnej zieleni charakterystycznej dla lasu równikowego i motywów liści we wnętrzu miejskiej dżungli powinny znaleźć się również masywne meble, najlepiej z drewna egzotycznego. Dobrze sprawdzają się ciemne i mahoniowe gatunki drewna. Świetnie pasują meble wykonane z surowego, starego drewna, którego historię opisują sęki i przetarcia. Masywne metalowe zawiasy dodają meblom charakteru i doskonale wpisują się w stylizację urban jungle.

Funkcjonalny przedpokój

Styl urban jungle pozwala na stworzenie przytulnego wnętrza, które ożywić mogą różne rośliny lub motywy roślinne praktycznie we wszystkich pomieszczeniach domu czy mieszkania. Należy do nich także przedpokój, w którym żywe lub sztuczne rośliny zestawione są z drewnianymi meblami – komodą, szafą lub regałem na ubrania.

POWIĄZANE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z tej kategorii