W programach popularnych kanałów telewizyjnych oraz na platformach streamingowych znaleźć można dziesiątki filmów i seriali kryminalnych. Ten rodzaj produkcji telewizyjnej cieszy się niesłabnącym powodzeniem widzów, którzy mają do dyspozycji szeroki repertuar tytułów zrealizowanych według bestsellerowych książek. Jesienią, gdy pogoda nie zachęca do spaceru na świeżym powietrzu, warto sięgnąć po kryminalne sagi – czy to polskie, czy importowane. Jest z czego wybierać!
Filmowe adaptacje książek wzbudzają wiele kontrowersji. Widzowie, którzy wcześniej czytali powieść, są często zawiedzeni, że film kinowy nie okazał się równie ciekawy, co pierwowzór. Inaczej wygląda sprawa serialu, gdzie dzięki dużej przestrzeni twórca korzysta z dużej swobody w szczegółowym przedstawianiu poszczególnych wątków opowieści.
Co oglądać jesienią – kryminalne sagi
Ostatnie lata są okresem renesansu sag kryminalnych, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale także poruszają ważne tematy społeczne, polityczne i ekonomiczne. Dzięki przyjętej konwencji potrafią trafnie komentować rzeczywistość, prowokując publiczność do przemyśleń. Umiejętnie poprowadzony serial jest faktem społecznym, który kreuje poglądy widzów.
Sfilmowane kryminalne sagi fascynują widzów intrygującą fabułą oraz wyraziście zarysowanymi postaciami bohaterów. W produkcjach oglądanych przez miliony widzów na całym świecie występują największe gwiazdy Hollywood. Taką widownię mogą przyciągnąć do telewizora tylko najlepsi reżyserzy.
Współczesne seriale kryminalne są rozrywką, która łączy elementy thrillera psychologicznego, dramatu, komedii i analizy społecznej. W rezultacie powstają wielowymiarowe opowieści realizowane często na podstawie prawdziwych wydarzeń, dzięki czemu widzowie wierzą w realizm przedstawianej historii oraz postaci kreowanych przez aktorów. Dzięki platformom streamingowym seriale są powszechnie dostępne, co sprzyja globalizacji sztuki filmowej.
Kryminalne sagi – filmy do oglądania
Wielką międzynarodową popularność zdobywają nie tylko produkcje z USA i Europy, ale także z Korei i Japonii. Krytyków filmowych fascynuje kariera seriali skandynawskich znanych również jako „Nordic noir”, które tworzą niepowtarzalny klimat poprzez połączenie ciekawej fabuły, znakomitych kreacji aktorskich oraz zimnego, surowego klimatu północy Europy.
„Nordic noir” obejmuje twórczość autorów szwedzkich, norweskich, duńskich, fińskich oraz islandzkich. Międzynarodową sławę zdobyli przede wszystkim pisarze: Henning Mankell, Stieg Larsson, Camilla Läckberg, Jo Nesbø czy Anne Holt. W zasadzie każda ekranizacja skandynawskiego kryminału okazuje się sukcesem kinowym lub telewizyjnym.
W kategorii najpopularniejsze kryminalne sagi filmowe “Nordic noir” polecamy serial “Pielęgniarka” z 2023 roku na podstawie prozy Kristiana Corfixena. W czterech odcinkach opartych na prawdziwych wydarzeniach Kasper Barfoed przedstawia historię pielęgniarki w duńskim szpitalu Pernille. Kobieta łatwo znajduje przyjaciółkę w osobie doświadczonej i lubianej Christiny, ale przypadkowo odkrywa, że być może nowa znajoma celowo podtruwa pacjentów, aby następnie bohatersko ocalić im życie.
Top sfilmowane kryminalne sagi
Albo “Dziewczyna z Oslo”, serial kryminalny o porwanej przez ISIS skandynawskiej nastolatce zrealizowany przy współpracy twórców izraelskich. Dziewczyna, która spędza wakacje w Egipcie, traci kontakt ze swoimi rodzicami i znika bez wieści. Jej pracująca w dyplomacji matka decyduje się odnaleźć córkę. Wyrusza więc na Bliski Wschód, postanawiając skorzystać z pomocy dawnych przyjaciół.
Za jeden z najlepszych skandynawskich seriali kryminalnych uchodzi islandzki „Black Sands” (2021). Do rodzinnego domu na prowincji wraca młoda, uparta detektyw, która zostaje zaangażowana w wyjaśnienie sprawy śmierci turystki. Czy to nieszczęśliwy wypadek, czy może wyspa kryje w sobie więcej mroku niż się z pozoru wydaje? Reżyserem filmu jest Baldvin Zophoníasson, współtwórca wielokrotnie nagradzanych seriali „W pułapce” i „Dochodzenie”.
Równie dobre recenzje zbiera duński serial „Kasztanowy ludzik” z roku 2021 o polowaniu na seryjnego mordercę w Kopenhadze. Zabójca pozostawia na miejscu zbrodni figurki kasztanowego ludzika. Film jest ekranizacją świetnej powieści Seistrup Soren. Cztery sezony ma duńsko-szwedzki „Most nad Sundem” (2011-2018). Na moście nad cieśniną Sund, łączącą Szwecję z Danią, zostają znalezione zwłoki kobiety. Śledztwem kierują szwedzka policjantka i duński inspektor.
Najpopularniejsze sagi kryminalne
W rankingu obejmującym najpopularniejsze sagi kryminalne umieszczamy pięciosezonowy serial „Chyłka” (2018-2022) oparty na książkach Remigiusza Mroza pt. „Zaginięcie”, „Kasacja”, „Rewizja”, „Inwigilacja” oraz „Oskarżenie”, który opowiada o prawniczce Joannie Chyłce oraz jej aplikancie Konradzie Oryńskim. Chyłka znana jest z odwagi i bezkompromisowości, co pomaga jej na sali sądowej w obronie klientów, którzy pozornie stoją na przegranej pozycji.
W HBO Max i platformie Player od 2018 roku dostępny jest serial „Ślepnąc od świateł” oparty na powieści Jakuba Żulczyka. Jest to historia dilera Kuby, którego poukładane życie zamienia się w chaos, gdy w okolicach Bożego Narodzenia zaczynają odzywać się do niego klienci – gwiazdy, politycy i celebryci z prośbą o używki na imprezy firmowe. Kuba zmęczony dotychczasowym życiem postanawia uciec do Argentyny, ale wbrew pozorom ucieczka na antypody nie jest taka prosta.
Od dwóch lat w serwisie Canal Plus Polacy oglądają „Króla”, serial oparty na powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w Warszawie w 1937 roku, a jednym z bohaterów tej wielowątkowej opowieści jest Jakub Szapiro, żydowski bokser, który marzy, by zostać królem przestępczego podziemia stolicy. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Michał Żurawski, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Seweryn, Borys Szyc, Janusz Gajos, Anna Nehrebecka, Jacek Braciak, Adam Ferency i Magdalena Boczarska.